Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dolnośląskie: Odroczony proces ws. korupcji w Górniku Polkowice

0
Podziel się

Zaplanowany na poniedziałek proces 21 b. piłkarzy Górnika Polkowice
oskarżonych o udział w kupowaniu meczów, nie rozpoczął się. Nowy termin nie został wyznaczony.

bEivjXQl

Zaplanowany na poniedziałek proces 21 b. piłkarzy Górnika Polkowice oskarżonych o udział w kupowaniu meczów, nie rozpoczął się. Nowy termin nie został wyznaczony.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Legnicy sędzia Jarosław Halikowski, procesu nie rozpoczęto, ponieważ dwóch oskarżonych - Ireneusz A. i Krzysztof S. - zdecydowało się na dobrowolne poddanie się karze.

Ireneusz A. został skazany na rok i osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz karę grzywny, a Krzysztof S. na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata i również karę grzywny. Sprawa pozostałych oskarżonych została wyłączona z rozpatrzenia i odbędzie się w nowym terminie.

bEivjXQn

Aktem oskarżenia ws. korupcji w klubie piłkarskim Górnik Polkowice objętych zostało 48 osób, głównie działaczy i piłkarzy klubu. Oskarżono ich o udzielanie i wręczanie korzyści majątkowych sędziom oraz obserwatorom meczów w sezonie 2003/2004 i 2004/2005, a także piłkarzom RKS Radomsko, którzy rywalizowali z dolnośląską drużyną w czerwcu 2005 r. Akt oskarżenia objął 40 spotkań Górnika w sezonach 2003/2004 i 2004/2005. Proponowane i wręczane korzyści majątkowe wynosiły od kilku tysięcy do nawet 100 tys. zł.

Pod koniec grudnia 2010 r. sąd w Lubinie skazał na kary więzienia w zawieszeniu i wysokie grzywny 27 osób, które dobrowolnie poddały się karze. Najsurowszy wyrok usłyszał b. wiceprezes i dyrektor klubu Artur S., który został skazany na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat oraz 14 tys. zł grzywny. Na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 3 letni zakaz działania w sporcie profesjonalnym oraz 35 tys. zł grzywny skazany został b. trener Mirosław D.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ponad 300 osobom: sędziom, trenerom, m.in. byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W. oraz byłemu reprezentantowi kraju, później trenerowi Dariuszowi W., piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom, m.in. byłemu przewodniczącemu Kolegium Sędziów PZPN Jerzemu G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na cztery lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a działacza piłkarskiego Ryszarda Forbricha, pseudonim Fryzjer, na 3,5 roku więzienia. W maju 2010 r. sąd apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do trzech lat więzienia. Na ławie oskarżonych zasiadło wówczas 17 osób - działaczy Arki, obserwatorów PZPN, sędziów i jeden piłkarz. Wszyscy zostali uznani za winnych, ale sąd apelacyjny zmienił częściowo wyroki dziewięciu oskarżonym, obniżając w większości zasądzony wcześniej wymiar kar.

bEivjXQt

We wrześniu ub.r. na karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywnę w wysokości 100 tys. zł kielecki sąd skazał b. trenera Korony Kielce Dariusza W. Wobec jego asystenta Andrzeja W. sąd orzekł karę dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. zł grzywny. Wyrok ten nie jest prawomocny i zapadł bez procesu - obaj oskarżeni podczas śledztwa przyznali się do winy i zgodzili na dobrowolne poddanie się karze. Obaj mają również zakaz zajmowania stanowisk związanych z profesjonalnym sportem - Dariusz W. przez trzy lata, a Andrzej W. przez rok.(PAP)

mic/ pz/

bEivjXQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)