Notowania

gaz
05.02.2010 12:52

Dolnośląskie: Płonie gaz na stacji benzynowej

# dochodzą inf. o przebiegu akcji i wypowiedzi #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą inf. o przebiegu akcji i wypowiedzi #

05.02. Wrocław (PAP) - Jeszcze kilka godzin może potrwać akcja gaśnicza na stacji benzynowej w Kątach Wrocławskich (Dolnośląskie), gdzie zapalił się gaz wydostający się z zaworu zbiornika, znajdującego się pod ziemią. Służby ewakuowały z pobliskich domów ok. 200 osób.

Na miejscu jest kilkanaście zastępów straży pożarnej, które kurtynami wody zabezpieczają zbiornik przed wybuchem i rozprzestrzenieniem się pożaru na inne zbiorniki z paliwem, znajdujące się na stacji.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa, wcześniej strażacy próbowali bezskutecznie uszczelnić zbiornik z gazem. Początkowo płomień ognia wydobywający się z zaworu zbiornika sięgał 10 metrów. Obecnie, jak powiedział Gielsa, płomień znacznie się obniżył.

Strażacy będą zabezpieczać zbiornik, do momentu, aż gaz się nie wypali. Zbiornik ma pojemność 6,6 tys. litrów, nie był jednak w całości wypełniony gazem. Służby zamknęły pobliską drogę oraz stację kolejową. Są utrudnienia w kursowaniu pociągów na trasie Wrocław - Jelenia Góra.

Wiceburmistrz Katów Wrocławskich Mieczysław Reps w rozmowie z PAP podkreślił, że ewakuacja przebiegała bardzo sprawnie. Tuż przed godziną 6 władze miasta powiadamiały okolicznych mieszkańców o niebezpieczeństwie, a chwilę później policjanci zaczęli odwiedzać domy, informując o ewakuacji. "Początkowo mieszkańcy niechętnie chcieli opuszczać swoje domy, jednak gdy zobaczyli rozmiary pożaru zdecydowali się na ewakuację" - powiedział wiceburmistrz.

Dla ewakuowanych mieszkańców otwarto budynek Szkoły Podstawowej nr 1, cześć z nich udała się do swoich rodzin. Około 200 osób musiało opuścić swoje domostwa. Jak podkreślił Reps stacja, na której wybuchł pożar znajduje się na obrzeżach miasta. "Dlatego nie było potrzeby ewakuacji większej liczby mieszańców" - wyjaśnił.

Szybko też zablokowano drogę przebiegającą w okolicy stacji oraz zamknięto stację kolejową. Został wstrzymany ruch pociągów na trasie Wrocław-Jelenia Góra. "Około 80 policjantów zabezpieczyło teren na przestrzeni kilometra od miejsca pożaru, kierując samochody na objazdy" - dodał Reps.

Sekretarz Szkoły Podstawowej nr 1 w Kątach Wrocławskich Teresa Marciniak powiedziała PAP, że tuż po zarządzeniu ewakuacji do szkoły trafiło ok. 50 mieszkańców miejscowości. "Na początku było trochę strachu, ale przedstawiciele straży zapewnili, że sytuacja się stabilizuje" - powiedziała. Dla ewakuowanych mieszkańców w szkole przygotowano koce, ciepłą herbatę i kawę oraz posiłek.

Jeżeli ewakuowani mieszkańcy nie będą mogli wrócić do swych domów na noc - mówił Reps - noclegi dla nich zostaną przygotowane w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Jak dodał, zagrożenie wybuchem może pojawić się jeszcze w momencie ostatniej fazy wypalania się gazu.(PAP)

/ pz/ mow/

Tagi: gaz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz