Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Polkowice zaszczepią nastolatki przeciw rakowi szyjki macicy

0
Podziel się:

Polkowice (Dolnośląskie) będą pierwszym
miastem w kraju, które zaszczepi część nastolatek przeciw wirusowi
HPV, odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy.
Szczepienia sfinansuje gmina - poinformowała w poniedziałek PAP
rzecznik polkowickiego magistratu, Anna Osadczuk.

Polkowice (Dolnośląskie) będą pierwszym miastem w kraju, które zaszczepi część nastolatek przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepienia sfinansuje gmina - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik polkowickiego magistratu, Anna Osadczuk.

Akcją objętych zostanie ok. 220 mieszkanek Polkowic urodzonych w 1991 roku.

"Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało o zakupie szczepionki przeciw HPV dla całego rocznika dziewcząt. Decyzję taką podjęła rada miasta" - podkreśliła rzecznik.

Szczepienia rozpoczną się w czerwcu i potrwają do końca roku. Każda z zakwalifikowanych do szczepień dziewcząt otrzyma trzy dawki szczepionki. Koszt zaszczepienia jednej - to około 1500 zł.

Samorząd Polkowic zakłada, że pierwsze szczepienia będą elementem długofalowego programu. W następnych latach akcją mają zostać objęte kolejne roczniki 16-latek, uczennic ostatnich klas polkowickich gimnazjów.

"Z rakiem szyjki macicy kobiety zmagają się coraz częściej, dlatego szczepionka dla nastolatek, która może ustrzec przed chorobą pokolenia wchodzące dopiero w dorosłe życie, to doskonały sposób na profilaktykę" - ocenił burmistrz Polkowic Wiesław Wabik.

Rozpoczęciu akcji towarzyszy poniedziałkowa konferencja zorganizowana w ramach kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy".

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór atakujący kobiety do 45. roku życia. Każdego roku zapada na niego ok. 3,5 tys. Polek, z czego połowy z nich nie udaje się wyleczyć.

Według specjalistów ogromną rolę w walce z tą chorobą odgrywa edukacja i promowanie regularnych badań cytologicznych.

Światowa Organizacja Zdrowia w dokumencie "Przygotowania do wprowadzenia szczepionek przeciw HPV" zwraca uwagę m.in. na to, że należy "włączyć informacje na temat szczepień przeciwko HPV do programów samorządowych w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego nastolatków".

Program szczepień ochronnych przeciw wirusowi HPV, jest jedenastym programem profilaktycznym realizowanym przez samorząd Polkowic w tym roku.(PAP)

msj/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)