Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Ponad 50 wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

0
Podziel się:

Zwiedzanie średniowiecznej sztolni i pochodzącej z przełomu XIX i XX w. huty
szkła oraz opowieści pierwszych polskich osadników, którzy przyjechali na Dolnym Śląsk po 1945 r.
to niektóre z atrakcji dolnośląskiej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zwiedzanie średniowiecznej sztolni i pochodzącej z przełomu XIX i XX w. huty szkła oraz opowieści pierwszych polskich osadników, którzy przyjechali na Dolnym Śląsk po 1945 r. to niektóre z atrakcji dolnośląskiej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) mają miejsce tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15 września). W tym roku odbywają się pod hasłem "Nie od razu Polskę zbudowano". Wybór tematu wynika między innymi z faktu, że tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zbiegają się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Organizator EDD - Narodowy Instytut Dziedzictwa - chce zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które miały ogromne znaczenie w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

W ramach EDD w całej Polsce placówki muzealne i instytucje kultury przygotowały kilkaset wydarzeń o charterze edukacyjnym, w których można uczestniczyć bezpłatnie. Na Dolnym Śląsku to łącznie ponad 50 imprez przygotowanych przez 40 instytucji w regionie.

Jak tłumaczyła Elżbieta Berendt, kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu - placówki, która koordynuje organizację EDD w regionie - na Dolnym Śląsku hasło tegorocznych EDD ma szczególny wymiar. "+Nie od razu Polskę zbudowano+. Z jednej strony przypomina o pionierskim okresie przejmowania tych terenów przez polską administrację oraz o trudnych procesach asymilowania się powojennych osadników. Z drugiej strony odsyła do czasów przedwojennych, śladów polskiego osadnictwa oraz politycznych związków tych ziem z państwem polskim" - mówiła Berendt.

W sobotę po raz pierwszy w EDD weźmie udział nowa atrakcja turystyczna Dolnego Śląska - Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku. Zwiedzający mogą zobaczyć tam jak wyglądała średniowieczna sztolnia czy chata, w której mieszkał kat, a także przejechać się czołgiem zbudowanym według projektu Leonarda da Vinci.

Turyści będą mogli również poznać historię nowej siedziby Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach, które w tym roku przenosi się do budynku dawnego klasztoru cysterskiego oraz spotkać się z emerytowanymi pracownikami huty szkła "Julia" w Piechowicach, którzy opowiedzą o sięgającej przełomu XIX i XX wieku historii tego zakładu.

Z kolei w Ośrodku Kultury w Obornikach Śląskich będzie można posłuchać wspomnień pierwszych polskich osadników z 1945 r. - Jadwigi Pawłow i Henryka Ogonowskiego. Wykłady, spotkania na temat początków swoich miejscowości i powojennych dziejów mieszkańców przygotowały również m.in. Muzeum Regionalne w Jaworze, Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej i Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

Z okazji EDD w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zaplanowano cykl wykładów, podczas których zaproszeni goście przybliżą zwiedzającym dzieje śląskich książąt, czy historię dolnośląskich dworów i pałaców.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1983 roku w Hiszpanii, w Grenadzie. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska przyłączyła się do akcji w 1993 roku. (PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)