Notowania

wiadomości
15.03.2012 09:37

Dolnośląskie: Premiera opery "Faust" latem w pałacu w Wojanowie

Premiera spektaklu" Faust" do muzyki Antoniego Henryka księcia Radziwiłła w reżyserii Beaty Redy-Dobber odbędzie się 15 sierpnia w Pałacu w Wojanowie (Dolnośląskie). Opera poprzedzi inne duże wydarzenie kulturalne - I Festival dell'Arte.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premiera spektaklu" Faust" do muzyki Antoniego Henryka księcia Radziwiłła w reżyserii Beaty Redy-Dobber odbędzie się 15 sierpnia w Pałacu w Wojanowie (Dolnośląskie). Opera poprzedzi inne duże wydarzenie kulturalne - I Festival dell'Arte.

Dyrektor ds. wydarzeń artystycznych Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, która zajmuje się organizacją prapremiery, Grażyna Kolarzyk, podkreśliła, że "Faust" to arcydzieło literatury, a przeniesione na deski sceny zyskuje dodatkowe walory artystyczne. "Każdy amator sztuki powinien zobaczyć tę operę i to najlepiej w mało znanej wersji z muzyką Antoniego Henryka księcia Radziwiłła. To będzie prawdziwa uczta dla ducha" - dodała.

Johann Wolfgang Goethe pisał "Fausta" m.in. w Pałacu w Ciszycy w Kotlinie Jeleniogórskiej. Pałac należał do przyjaciela pisarza, księcia Radziwiłła, który również tam tworzył muzykę do opery "Faust". Opera Radziwiłła była pierwszą na świecie muzyczną adaptacją dzieła Goethego.

Scenerią dla przygotowywanej opery będzie kompleks pałacowo-parkowy w Wojanowie, a wystąpi m.in. orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz połączony chór artystów z Sing-Akademie zu Berlin i chórzyści z Poznania. W rolach scenicznych pojawią się śpiewacy operowi z Polski i Niemiec, a cały zespół artystów będzie liczył ok. 90 osób.

Prapremierze towarzyszyć będą m.in. pokaz nakręconego w 1938 r. filmu "Pruska miłość", poświęconego nieszczęśliwej miłości w rodzinie Radziwiłłów, wystawienie rękopisu partytury "Fausta" autorstwa Radziwiłła i wernisaż wystawy obrazów Krystyny Radziwiłł-Milewskiej.

Opera poprzedzi inne duże wydarzenie kulturalne - Festival dell'Arte, które w dniach 19 - 26 sierpnia odbędzie się w Pałacu w Wojanowie. W czasie trwania imprezy będzie można m.in. wysłuchać występów filharmoników, obejrzeć spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz zobaczyć wystawy malarskie i rzeźbiarskie.

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów jest organizacją pożytku publicznego założoną w 2005 r. Głównym celem jej działalności jest ochrona zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych oraz promocja Kotliny Jeleniogórskiej, pod nazwą "Dolina Pałaców i Ogrodów". Dzięki staraniom Fundacji jedenaście rezydencji z Doliny Pałaców i Ogrodów zostało wpisanych we wrześniu 2011 r. na listę Pomników Historii.(PAP)

mic/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz