Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: Szpitale powiatowe nie podpisały kontraktów na 2014 r.

0
Podziel się:

Na Dolnym Śląsku ani jeden szpital powiatowy nie podpisał jeszcze kontraktu
na 2014 r. Szef Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski i konwent
starostów chcą przedłużenia okresu negocjacji. Dolnośląski NFZ wstępnie wyraził zgodę.

Na Dolnym Śląsku ani jeden szpital powiatowy nie podpisał jeszcze kontraktu na 2014 r. Szef Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski i konwent starostów chcą przedłużenia okresu negocjacji. Dolnośląski NFZ wstępnie wyraził zgodę.

Jak powiedział w piątek PAP Malinowski, postulat zwiększania kontraktów obejmuje nakłady na: chirurgię, pediatrię, ginekologię i położnictwo oraz oddziały wewnętrzne.

"Każdy z dyrektorów negocjuje swój własny kontrakt. Konsorcjum skupia 18 szpitali, ale popierają nas też inne placówki. W sumie są na Dolnym Śląsku 23 szpitale powiatowe i jesteśmy solidarni w negocjacjach, by uzyskać zwiększenie swoich kontraktów. Dolnośląski NFZ traktuje nasze argumenty ze zrozumieniem, liczymy, że uda się dojść do porozumienia" - dodał Malinowski.

Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Dolnośląskiego, starosta bolesławiecki Cezary Przybylski powiedział, że konwent przyjął stanowisko, w którym postuluje przedłużenie okresu negocjacji z NFZ.

"Dyrektorzy i starostowie potrzebują więcej czasu, by ocenić również propozycje NFZ. Zaproponowaliśmy okres do 20 grudnia, ale nawet termin o 10 dni krótszy byłby zadowalający. Postanowiliśmy również, że sąsiadujące ze sobą powiatowe szpitale nie będą wcześniej podpisywać kontraktów, które umożliwią im świadczenie usług pacjentom z innych powiatów. Myślę, że zachowamy się solidarnie i nikt się nie wyłamie" - dodał Przybylski.

W stanowisku konwentu dolnośląskich starostów napisano, że niezwykle istotne jest "iż wielu ubezpieczonych, korzystających z usług szpitali powiatowych, jest w trudnej sytuacji ekonomicznej (...). Dla tych ludzi brak możliwości skorzystania z usług medycznych w pobliżu miejsca zamieszkania oznacza, że nie skorzystają z żadnych, dlatego niedofinansowanie zagraża wykluczeniem wielu osób z systemu opieki zdrowotnej".

Przybylski podkreślił, że szpitale postulują zwiększenie kontraktów średnio o 9 procent w czterech podstawowych działach usług, co gwarantowałoby wzrost budżetów placówek o około 5 procent.

"Od kilku lat otrzymujemy te same kwoty, co faktycznie oznacza powiększanie długów i zmniejszanie nakładów na leczenie, skoro nie uwzględnia się nawet inflacji" - powiedział starosta bolesławiecki i szef konwentu dolnośląskich starostów.

Jak poinformowała PAP rzecznik dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska, jest wstępna zgoda na przedłużenie negocjacji dla szpitali powiatowych do 6 grudnia.

Na leczenie szpitalne w całym regionie w 2014 r. zaplanowano 2 miliardy 286 mln zł. Pozostałe szpitale - poza powiatowymi - przedłużyły już kontrakty. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to placówki powiatowe i tak przez kolejne trzy miesiące będą wykonywały świadczenia w tzw. okresie wypowiedzenia. Pierwszy termin podpisania kontraktów na 2014 r. mija w sobotę 30 listopada. (PAP)

ros/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)