Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolnośląskie: We wrześniu 46. Wratislavia Cantans

0
Podziel się:

Muzyka średniowiecza, motyw śmierci oraz bohaterowi biblijni to główne
tematy koncertów, które zaplanowano w ramach 46. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W
piątek przedstawiono ramowy program imprezy, która odbędzie się we wrześniu w stolicy Dolnego
Śląska.

*Muzyka średniowiecza, motyw śmierci oraz bohaterowi biblijni to główne tematy koncertów, które zaplanowano w ramach 46. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W piątek przedstawiono ramowy program imprezy, która odbędzie się we wrześniu w stolicy Dolnego Śląska. *

Festiwal rozpocznie się serią koncertów przedstawiających muzykę średniowiecza - poinformował w piątek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans brytyjski dyrygent Paul McCreesh. "Większość festiwali ma w swoich programach jeden, dwa koncerty muzyki średniowiecznej; my chcemy przedstawić tę muzykę w sposób bardziej pogłębiony" - mówił McCreesh.

Organizatorzy chcą skupić się na okresie od XII do XIV w. "W tym przedziale szczególnie interesuje nas okres katedry Notre-Dame, przypadający na czas rozwoju muzyki średniowiecznej, ale również na czas rozwoju Wrocławia w okolicach Ostrowa Tumskiego" - mówił dyrygent.

Koncerty muzyki średniowiecznej zakończy plenerowy występ chóru złożonego z kilkuset młodych artystów, który wykona utwór Carla Orfa "Carmina Burana".

Drugi wątek koncertów tegorocznej Wratislavia Cantans związany jest z motywem śmierci w muzyce. Tu seria koncertów rozpocznie się od wykonania "Pieśni przemijania" Krzysztofa Pendereckiego. Dzieło to zostało niedawno rozbudowane przez kompozytora i w trakcie wrocławskiego festiwalu będzie miało swoje prawykonanie.

W tym nurcie zaprezentowana zostanie również "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego. "Chcemy w ten sposób oddać hołd zmarłemu w zeszłym roku kompozytorowi" - mówił McCreesh.

Organizatorzy chcą również uczcić 10. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce 11 września 2001 r. w Nowym Jorku. Z tej okazji Wrocławska Orkiestra Festiwalowa wykona m.in. "Symfonię nr 1" Elgara .

Ostatni weekend festiwalu będzie poświęcony bohaterom biblijnym. Tu melomanii będą mogli wysłuchać m.in. Oratorium "Jephte" Giacomo Carissimiego. Festiwal zakończy wykonanie "Eliasza" Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

  1. Międzynarodowy Festwal Wratislavia Cantans odbędzie się w dniach 3-17 września. (PAP)

pdo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)