Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dorn: Gronkiewicz-Waltz straciła mandat prezydenta Warszawy

0
Podziel się:

Minister spraw wewnętrznych i administracji
Ludwik Dorn potwierdził w środę w Programie III Polskiego Radia,
że Hanna Gronkiewicz-Waltz straciła mandat prezydenta Warszawy w
dniu, w którym minął termin na złożenie oświadczenia majątkowego
jej męża.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn potwierdził w środę w Programie III Polskiego Radia, że Hanna Gronkiewicz-Waltz straciła mandat prezydenta Warszawy w dniu, w którym minął termin na złożenie oświadczenia majątkowego jej męża.

Zgodnie z przepisami, samorządowcy muszą złożyć kilka dokumentów dotyczących majątku. Na przedstawienie oświadczeń majątkowych mają 30 dni od daty ślubowania, a w przypadku pozostałych dokumentów (np. oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka) - 30 dni od dnia wyboru.

Gronkiewicz-Waltz oświadczenie o działalności gospodarczej swojego męża złożyła z dwudniowym opóźnieniem. W poniedziałek mówiła, że nie miała obowiązku składania oświadczenia o działalności gospodarczej swojego męża, "gdyż nie wykonuje on tej działalności na terenie gminy", w której ona pełni funkcję prezydenta.

Dorn pytany, czy Gronkiewicz-Waltz przestała być prezydentem stolicy, odpowiedział: "tak".

Odpowiadając na pytanie, czy w związku z tym decyzje podjęte przez Gronkiewicz-Waltz jako prezydenta Warszawy zachowują moc prawną, Dorn powiedział, że "to jest sprawa, która wymaga interpretacji". "Na pewno decyzje te są prawne dopóki ktoś ich nie zakwestionuje. Zawsze istnieje domniemanie legalności" - zaznaczył.

Jak dodał, jeśli Rada Warszawy nie stwierdzi wygaśnięcia mandatu Gronkiewicz-Waltz, to "wtedy wkracza wojewoda z rozstrzygnięciem zastępczym i on stwierdza wygaśnięcie".

"Pani prezydent Warszawy żyła w stanie całkowitej ignorancji prawnej w przeciwieństwie do ok 95 proc. polskich prezydentów, burmistrzów i wójtów, niekiedy z terenów wiejskich, którzy nie mieli tytułu naukowego doktora nauk prawnych" - powiedział Dorn.

Według niego, "jest pewne przy obowiązującym stanie prawa", że w przypadku samorządowców, którzy nie złożyli w terminie oświadczeń, odbędą się nowe wybory.

Odnosząc się do projektu PSL, który chce wydłużenia terminu składania oświadczeń majątkowych, Dorn zaznaczył, że takie rozwiązanie jest do przyjęcia ale "obejmowałoby ono to, co działoby się po uchwaleniu ustawy, a nie działało wstecz".

Według przedstawionych we wtorek przez szefa MSWiA danych, w skali kraju łącznie około 700 samorządowców nie złożyło lub spóźniło się ze złożeniem wymaganych przez prawo oświadczeń. Wśród nich znajduje się 174 wójtów, burmistrzów i prezydentów. 144 z nich nie złożyło na czas oświadczeń o działalności gospodarczej małżonka, 33 nie złożyło własnych oświadczeń majątkowych, 3 osoby nie złożyły obu oświadczeń. (PAP)

mja/ par/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)