Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Dotyk człowieka: Beruehrungen" - wystawa w Ambasadzie Niemiec

0
Podziel się

"Dotyk człowieka/Beruehrungen" - taki tytuł nosi wystawa prac sześciorga
współczesnych polskich artystów, która została otwarta w środę w Ambasadzie Niemiec przy ulicy
Jazdów w Warszawie. Ekspozycją tą Ambasada otwiera symbolicznie drzwi dla publiczności.

bEikBCBh

"Dotyk człowieka/Beruehrungen" - taki tytuł nosi wystawa prac sześciorga współczesnych polskich artystów, która została otwarta w środę w Ambasadzie Niemiec przy ulicy Jazdów w Warszawie. Ekspozycją tą Ambasada otwiera symbolicznie drzwi dla publiczności.

Zaprezentowano obrazy olejne: Andrzeja Fogtta (m.in. z cyklu "Żywioły"), Wojciecha Pąkowskiego (m.in. z cyklu "Zatrzymane i zawieszone w czasie") i Mariana Solisza (z cykli "Obiekty" i "Makulatura"), fragment dużej instalacji multimedialnej Izabeli Gustowskiej pt. "Life is a Story" oraz rzeźby Jarosława Perszki i Sylwestra Ambroziaka. Pierwszy z rzeźbiarzy pokazał głównie małe aluminiowe plakiety; drugi - 130-centymetrowe odlane z betonu uproszone figurki nagich ludzi: kobiet i mężczyzn.

Prace eksponowane są przed budynkiem ambasady, we wnętrzach m.in. w holu, i w części biurowej: przy schodach i na poszczególnych piętrach na korytarzach oraz w ogrodzie.

bEikBCBj

"Pomysł wystawy wziął się stąd, że po prostu oboje z żoną bardzo lubimy sztukę. Gdy poznaliśmy polską sztukę, staliśmy się jej entuzjastami. Zaczęliśmy poznawać polskich artystów i m.in. z rozmów z nimi wzięła się ta wystawa" - powiedział PAP ambasador Niemiec w Polsce Michael H. Gerdts. "Budynek ambasady ma bardzo ciekawą nowoczesną architekturę, a do tego dużo dużych pustych ścian, na których można pokazywać sztukę. Warto to wykorzystać" - zaznaczył.

Ambasador wyraził nadzieję, że wystawa "Dotyk człowieka/Beruehrungen" pokazana zostanie później w Berlinie, zaś w przyszłym roku w Ambasadzie otwarta zostanie kolejna wystawa - tym razem prac współczesnych artystów niemieckich.

"Zatytułowaliśmy naszą wystawę +Dotyk+, by pokazać, jak bardzo emocjonalnie kształtują się przyjazne stosunki polsko-niemieckie. Chcemy, by wystawa stała się okazją do spotkań z ludźmi, do rozmów. Chcemy otworzyć podwoje naszej ambasady i pokazać ją warszawiakom" - powiedział Gerdts.

Poinformował, że planowe jest, by raz w tygodniu osoby chcące obejrzeć wystawę i nowy budynek ambasady mogły to zrobić w grupach po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. "Oprowadzimy je" - zapewnił ambasador.

bEikBCBp

Jak zaznaczyła kurator wystawy Jolanta Czajka, głównym motywem wystawy jest dotyk, jako forma kontaktu między ludźmi oraz kontaktu między ludźmi a dziełami sztuki. "To sztuka pozytywna, sztuka jasna, pochwała harmonijnego życia" - podkreśliła.

Podczas wernisażu przeprowadzono aukcję na rzecz powodzian kilku prac artystów uczestniczących w wystawie. Zebrano 20 tys. zł.

Wystawa będzie prezentowana w Ambasadzie Niemiec do 27 września. (PAP)

dsr/ abe/ bk/

bEikBCBK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)