Notowania

wiadomości
28.06.2012 14:15

Dowgielewicz odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek byłemu sekretarzowi stanu ds. europejskich w MSZ Mikołajowi Dowgielewiczowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Dokonania Dowgielewicza określił jako poważne i zwieńczone polskim sukcesem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek byłemu sekretarzowi stanu ds. europejskich w MSZ Mikołajowi Dowgielewiczowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Dokonania Dowgielewicza określił jako poważne i zwieńczone polskim sukcesem.

Wręczony w czwartek w Pałacu Prezydenckim order został nadany Dowgielewiczowi 1 maja, czyli w rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, "za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy europejskiej oraz szczególne osiągnięcia w działalności państwowej". Dowgielewicz jest obecnie wicegubernatorem Banku Rozwoju Rady Europy.

Prezydent podkreślał w swoim wystąpieniu, że od dłuższego czasu obserwował karierę Dowgielewicza, która była dla niego potwierdzeniem opinii, że "jako społeczeństwo, naród i państwo" dorastamy do niełatwych zadań w UE. Jak zauważył, są to sprawy, których musimy się wszyscy uczyć.

Bronisław Komorowski podziękował Dowgielewiczowi za przygotowanie polskiej prezydencji. Żartował, że było to wydarzenie, które mogło wywoływać "drżenie łydek i pewien stres". Ale - jak ocenił prezydent - z perspektywy czasu widać, że był to bardzo poważny egzamin, który nasze państwo zdało, a dokonania polskiej prezydencji są poważne.

Podkreślił, że również dokonania Dowgielewicza jawią się jako poważne i zwieńczone polskim sukcesem. Komorowski zaznaczył, że uroczystość z pewnością nie jest podsumowaniem ani zwieńczeniem dokonań b. ministra. "Jestem głęboko przekonany, że będą dalsze" - powiedział prezydent.

Dowgielewicz, dziękując za odznaczenie, wyraził wielką radość, że kiedy Europa z powodu kryzysu znajduje się w tak trudnym momencie, Polska jest w niej poważną ostoją i nadzieją na przyszłość dla wszystkich Europejczyków.

B. minister pochwalił politykę zagraniczną prowadzoną przez rząd i prezydenta. Wyraził opinię, że doprowadzi ona do tego, że Polska będzie "bezpieczną wyspą na bardzo burzliwym ocenie, jakim jest w tej chwili Europa".

Dowgielewicz był odpowiedzialny za przygotowania oraz przebieg polskiego przewodnictwa w Radzie UE (lipiec-grudzień 2011). Od stycznia 2010 roku odpowiadał w MSZ za sprawy europejskie, a wcześniej - od końca 2007 roku - sprawował funkcję sekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej oraz sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej. W lipcu 2008 roku został powołany na urząd pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej do prezydencji.

W latach 1998-2000 Dowgielewicz pracował w gabinecie politycznym ministra spraw zagranicznych, następnie jako doradca przewodniczącego sejmowej Komisji Prawa Europejskiego (2000-2001). Od 2003 r. Mikołaj Dowgielewicz był doradcą przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa. Rok później objął stanowisko rzecznika prasowego Komisji Europejskiej ds. Stosunków Instytucjonalnych i Komunikacji Społecznej, był też członkiem gabinetu wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Margot Wallstroem.

W maju Dowgielewicz rozpoczął pracę jako wicegubernator Banku Rozwoju Rady Europy odpowiedzialny za kraje Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Rada Zarządzająca wybrała Dowgielewicza na to stanowisko 30 marca przez aklamację - jego kandydatura została zarekomendowana Radzie przez Gubernatora Banku, Rolfa Wenzela, spośród 9 kandydatów zgłoszonych na to stanowisko.(PAP)

ann/ hgt/ son/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz