Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dr hab. Maciej Banach nowym podsekretarzem stanu w resorcie nauki

0
Podziel się

Dr hab. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otrzymał w piątek
nominację na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zastąpi
odchodzącego z resortu prof. Jerzego Szweda i będzie odpowiadał za sprawy nauki - poinformowała PAP
minister nauki Barbara Kudrycka.
.

bEhXKtVN

Dr hab. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi otrzymał w piątek nominację na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zastąpi odchodzącego z resortu prof. Jerzego Szweda i będzie odpowiadał za sprawy nauki - poinformowała PAP minister nauki Barbara Kudrycka. .

"O wyborze prof. Banacha zadecydowała jego fachowa wiedza, ale także świeże spojrzenie na sprawy nauki. W przygotowanej przez nas reformie instytucji naukowych, ale także uczelni jest wiele przepisów adresowanych do młodych naukowców. Dlatego chciałam, by w szczególny sposób to młody minister, należący do młodego pokolenia polskich naukowców, mógł nadzorować sprawy dotyczące np. finansowania badań czy infrastruktury laboratoryjnej" - powiedziała PAP Kudrycka, podkreślając, że nowy minister zadba o to, by nowoczesne laboratoria były w jak najszerszym zakresie dostępne dla studentów i doktorantów.

Jednocześnie minister poinformowała, że w resorcie nauki pracę zakończył dotychczasowy podsekretarz stanu ds. nauki prof. Jerzy Szwed, specjalista w dziedzinie fizyki teoretycznej.

bEhXKtVP

W rozmowie z PAP Banach powiedział, że wśród najważniejszych spraw, którymi zajmie się w resorcie nauki, jest współpraca z krajami Unii Europejskiej dotycząca pozyskiwania środków z unijnych funduszy, reforma systemu grantów, a także reforma parametryzacji (ocena jakości) czasopism naukowych. "Chodzi o to, żeby parametryzacja oddawała rzeczywistą wartość czasopism, gdyż później to ma przełożenie na parametryzację jednostek naukowych. To co jest dla mnie szczególnie ważne, choć pewnie i dla wielu innych osób, to także umożliwienie dobrego startu w nauce młodym, ambitnym i niezwykle zdolnym osobom" - powiedział Banach.

Dr hab. Maciej Banach ma 33 lata; jest kardiochirurgiem, adiunktem Katedry Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W latach 1996-2002 studiował na Akademii Medycznej w Łodzi; w 2006 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji naukowych, a także redaktorem specjalistycznych portali internetowych poświęconych medycynie. Wszedł w skład, powołanej 1 lutego 2010 r. przez resort nauki, Rady Młodych Naukowców. Jest wielokrotnym stypendystą i laureatem nagród m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. (PAP)

nno/ ls/ mag/

bEhXKtWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)