Notowania

wiadomości
28.06.2011 16:28

Dr Paweł Ciołkiewicz zwycięzcą konkursu prac doktorskich

Dr Paweł Ciołkiewicz zdobył główną nagrodę w konkursie "Polskie wyzwania: państwo-tożsamość-rozwój", w którym wybierani są autorzy najlepszych prac doktorskich w dziedzinie nauk społecznych. Nagrody wręczono we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dr Paweł Ciołkiewicz zdobył główną nagrodę w konkursie "Polskie wyzwania: państwo-tożsamość-rozwój", w którym wybierani są autorzy najlepszych prac doktorskich w dziedzinie nauk społecznych. Nagrody wręczono we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

Patronat nad konkursem objął prezydent Bronisław Komorowski. Laureat otrzymał 10 tys. zł za pracę "Pamięć zbiorowa w dyskursie publicznym. Analiza polskiej debaty na temat wypędzeń Niemców po drugiej wojnie światowej" napisaną na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Pracę nagrodzono w kategorii "Debata publiczna".

"Praca dotyczyła debaty na temat Centrum Przeciwko Wypędzeniom. To była praca na temat dyskursu publicznego, w której starałem się opisać główne argumenty, stanowiska, które w tym sporze się pojawiały. Próbowałem poszukać odpowiedzi na pytanie, do czego ta debata może doprowadzić i jakie może mieć konsekwencje" - wyjaśnił Ciołkiewicz.

"Jestem bardzo zadowolony i mam nadzieję, że uda się dalej coś z tą pracą zrobić, np. opublikować" - powiedział po uroczystości zwycięzca konkursu. Przyznał, że pisanie pracy zajęło mu więcej czasu niż zamierzał. "Zamiast czterech zajęło mi to siedem lat, ale warto było trochę dłużej nad tym pracować i osiągnąć taki rezultat" - zaznaczył uczony.

Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: Debata publiczna, Tożsamość i kultura, Społeczeństwo i polityka społeczna, Gospodarka i polityka gospodarcza, Sytuacja międzynarodowa i polityka zagraniczna Polski, Funkcjonowanie państwa i jego instytucji.

Oprócz nagrody głównej przyznano pięć wyróżnień.

Dr Agnieszkę Kampkę wyróżniono w kategorii "Debata publiczna" za pracę "Perswazja w języku polityki. Na przykładzie expose premierów III RP i debat nad programem rządu". Praca powstała na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W kategorii "Tożsamość i kultura" nagrodzono dr Elżbietę Ciżewską z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego za pracę "+Solidarność+ 1980-1981 z perspektywy republikańskiej tradycji politycznej".

Drugą z wyróżnionych w tej kategorii została dr Aleksandra Moroska z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jury nagrodziło ją za pracę "Prawicowy populizm a eurosceptycyzm (na przykładzie Listy Pima Fortuyna w Holandii i Ligi Polskich Rodzin w Polsce)".

Dr Katarzynę Growiec nagrodzono w kategorii "Społeczeństwo i polityka społeczna". Została wyróżniona za pracę "Wpływ kapitału społecznego na zaufanie społeczne, zadowolenie z życia i tendencje autorytarne w Polsce" napisaną w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

W kategorii "Gospodarka i polityka gospodarcza" wyróżniono dr Katarzynę Sum za pracę "Przystąpienie Polski do strefy euro w świetle analizy porównawczej procesów integracji walutowej w Polsce i w Hiszpanii". Praca powstała w Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W kategoriach Sytuacja międzynarodowa i polityka zagraniczna Polski oraz Funkcjonowanie państwa i jego instytucji nie przyznano nagrody głównej ani wyróżnień.

W konkursie "Polskie wyzwania: państwo-tożsamość-rozwój" nagradzani są najwybitniejsi naukowcy młodego pokolenia, skłonni aktywnie włączyć się w proces modernizacji państwa. Nagrody prezydenta mają być zachętą do praktycznego wykorzystania badań naukowych służących rozwojowi kraju. Nagrodę w 2008 roku ustanowił prezydent Lech Kaczyński.

"Byliśmy pod wrażeniem poziomu prac, wiedzy teoretycznej autorów, oczytania w literaturze zachodniej. Większość prac dostarczyła wspaniałych narzędzi do opisu rzeczywistości. (...)Jury promowało te prace, które poszły jednak trochę dalej, czyli wkroczyły na pole analizy rzeczywistości" - powiedział przewodniczący komisji konkursowej prof. Andrzej Chojnowski.(PAP)

ekr/ krf/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz