Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Drewniane wiosło sprzed 7000 lat odkryto w Korei Południowej

0
Podziel się

Koreańscy archeolodzy poinformowali o odkryciu dobrze zachowanych
pozostałości drewnianego wiosła sprzed około 7000 lat na stanowisku w Korei Południowej - podaje
serwis internetowy Straits Times.

bEiArLjF

Koreańscy archeolodzy poinformowali o odkryciu dobrze zachowanych pozostałości drewnianego wiosła sprzed około 7000 lat na stanowisku w Korei Południowej - podaje serwis internetowy Straits Times.

Odkrycia dokonano na neolitycznym stanowisku archeologicznym w okręgu Changnyeong, położonym w odległości 240 kilometrów na południowy-wschód od Seulu.

Stanowisko znajduje się na terenie rozległych mokradeł, których kompleks - największy w Korei Południowej - o łącznej powierzchni ponad 2 km kwadratowych rozciąga się w pobliżu rzeki Nakdong.

bEiArLjH

Jak poinformował Yoon On-Shik, naukowiec z Muzeum Narodowego w Kimhae, neolityczne wiosło o długości 1,81 metra zostało odnalezione w warstwie błotnego osadu, która izolowała znalezisko od niszczącego działania powietrza, dzięki czemu wiosło przetrwało tysiące lat w dobrym stanie.

Na tym samym stanowisku archeolodzy odkryli w 2004 roku fragmenty dwóch łodzi sprzed blisko 8000 lat, które prawdopodobnie miały ok. 4 m długości.

Koreańscy archeolodzy zamierzają porównać odkryte wiosło z chińskimi znaleziskami tego rodzaju, by ustalić, czy może być ono najstarszym wiosłem odnalezionym na świecie.

Pozostałości jednej z najstarszych na świecie łodzi - sprzed około 8000 lat - zostały też odkryte w 2005 roku na wschodnim wybrzeżu Chin w prowincji Zhejiang.

bEiArLjN

Zarówno fragmenty łodzi, jak i wiosło odkryte na koreańskich mokradłach zostały wykonane z drewna sosnowego. Zdaniem ekspertów, znaleziska na stanowisku mogą wskazywać na istnienie już w okresie neolitu jakichś form kontaktów między mieszkańcami Półwyspu Koreańskiego i Wysp Japońskich przy wykorzystaniu łodzi do przeprawy przez Cieśninę Koreańską.

W 1999 roku w Japonii tamtejsi archeolodzy odnaleźli na wybrzeżu Morza Japońskiego pozostałości wiosła sprzed około 6000 lat. (PAP)

jot/ agt/ jra/

bEiArLki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)