Notowania

wojna w libii
22.04.2011 06:15

Drony złamią opór Kaddafiego?

Stany Zjednoczone zaczynają wykorzystywać uzbrojone samoloty bezzałogowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ - Stany Zjednoczone zaczynają wykorzystywać uzbrojone samoloty bezzałogowe w Libii przeciwko siłom Muammara Kadafiego po tym, jak zgodę na to wydał amerykański prezydent Barack Obama _- powiedział minister obrony USA Robert Gates.

Prezydent Obama _ zatwierdził wykorzystanie samolotów bezzałogowych Predator _, które umożliwią przeprowadzanie bardziej precyzyjnych ataków na oddziały Kadafiego - wyjaśnił Gates na konferencji prasowej.

Według ministra obrony, decyzja o użyciu w Libii dwóch dronów została podjęta w związku z _ sytuacją humanitarną _ w tym kraju i ma na celu uniknięcie ofiar cywilnych.

Generał James Cartwright dodał, że pierwsza misja Predatorów była zaplanowana na wczoraj, jednak została odwołana ze względu na złą pogodę.

Zobacz, jak wyglądają walki na ulicach Misraty (AP):

USA używają uzbrojonych dronów do atakowania talibskich rebeliantów i członków Al-Kaidy w Pakistanie, przy granicy z Afganistanem.

Walki w Misracie trwają, Kolejne ofiary

Co najmniej 9 osób zginęło w walkach wojsk Muammara Kadafiego z siłami powstańczymi w Misracie na zachodzie kraju. Powstańcy opanowali kilka budynków na głównej ulicy, zmuszając do odwrotu dziesiątki znajdujących się tam snajperów.

Ulica Trypolitańska to główna arteria komunikacyjna, łącząca centrum z autostradą na południowy zachód od miasta. W oblężonej od dwóch miesięcy Misracie to na tej ulicy ustaliła się linia frontu między wojskami reżimu a powstańcami.

Powstańcy opanowali kilka budynków wzdłuż ulicy, odcinając dostawy dla oddziału wojsk rządowych oraz dziesiątek snajperów, którzy z dachów strzelali do mieszkańców, zmuszając ich do pozostawania w domach - poinformował lekarz Ayman.

Po kilku dniach pozbawieni wody, jedzenia i amunicji snajperzy opuścili budynek zakładu ubezpieczeń, najwyższą budowlę w tej części miasta. Zdaniem jednego ze świadków to duży postęp, bo widok z budynku zapewniał siłom Kadafiego przewagę nad powstańcami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t137833.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/operacja;w;libii;wchodzi;w;nowa;faze,123,0,816251.html) Operacja w Libii wchodzi w nową fazę

Rzecznik rządu Musa Ibrahim powiedział, że siły Kadafiego nadal kontrolują ponad 80 proc. powierzchni miasta, a powstańcy - jedynie _ port morski i tereny wokół niego _.

W Misracie kończą się zapasy żywności i leków, po benzynę ustawiają się długie kolejki. Mieszkańcom odcięto dostawy prądu, więc są zdani na generatory. W porcie tysiące przyjezdnych robotników czekają na ratunek.

**Wojska reżimu Muammara Kadafiego zaatakowały kontrolowaną przez powstańców przepompownię ropy naftowej w pobliżu Tobruku na wschodzie Libii. Według niezweryfikowanych dotąd doniesień zginęło 8 osób - podał przedstawiciel spółki naftowej.

Siły Kadafiego przypuściły atak na przepompownię ropy, położoną na pustyni na południe od Tobruku, pomiędzy polem naftowym Sarir a portem w Tobruku - poinformował Abdeldżalil Majuf, przedstawiciel spółki AGOCO, której pola wydobywcze kontrolują obecnie libijscy powstańcy.

Na skutek ataku zginęło osiem osób - powiedział inny pracownik AGOCO, z obsługi terminalu w Tobruku, cytując naocznego świadka. Ze względu na odległe położenie przepompowni doniesień tych nie można było zweryfikować z niezależnych źródeł. Nieznana jest też skala zniszczeń na skutek ataku.

Zdaniem Majufa atak może opóźnić wznowienie wydobycia cennego surowca z pól Sarir i Misla. Prace wstrzymano tam dwa tygodnie temu po ataku sił reżimu. Powstańcy alarmują, że mimo pierwszych sukcesów nie będą w stanie eksportować ropy, dopóki nie zostanie wznowione wydobycie na tych obszarach.

Siły powstańcze zapowiedziały, że zwiększą ochronę złóż ropy. Rząd libijski zaprzeczył doniesieniom, jakoby atakował instalacje naftowe, a odpowiedzialnością za napaść obarczył samych powstańców i NATO.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t85311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bomby;kasetowe;przeciw;cywilom,31,0,816671.html) Bomby kasetowe przeciw cywilom? Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oświadczyła, że siły wierne libijskiemu przywódcy Muammarowi Kadafiemu prawdopodobnie atakują cywili za pomocą bomb kasetowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t136892.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;nato;poradzi;sobie;i;bez;usa,205,0,811213.html) Libia: NATO poradzi sobie i bez USA Sojusz nie prosił Waszyngtonu, by zmodyfikował swoją rolę w operacji, poinformował Pentagon.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t136892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanie;nie;wierza;w;sukces;powstancow,125,0,808317.html) Amerykanie nie wierzą w sukces powstańców Zdaniem szefa afrykańskiego dowództwa wojsk USA, jest mało prawdopodobne, aby usunęli Kaddafiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t136529.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;kosztuje;stany;4;mln;dolarow;dziennie,180,0,806836.html) Libia kosztuje Stany 4 mln dolarów dziennie Wojna z Kaddafim pochłonęła już 75 mln dolarów, poinformowały amerykańskie służby powietrzne.
Tagi: wojna w libii, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz