Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drugi dzień strajku w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni

0
Podziel się:

W Bałtyckim Terminalu Kontenerowym (BCT) w Gdyni,
największym w Polsce centrum przeładunku kontenerów, trwał drugi
dzień strajku załogi, domagającej się podwyżki płac. Kolejne
rozmowy protestujących z zarządem firmy nie przyniosły rezultatu.

W Bałtyckim Terminalu Kontenerowym (BCT) w Gdyni, największym w Polsce centrum przeładunku kontenerów, trwał drugi dzień strajku załogi, domagającej się podwyżki płac. Kolejne rozmowy protestujących z zarządem firmy nie przyniosły rezultatu.

"Negocjacje mają być kontynuowane we wtorek. Na sobotę i dwa świąteczne dni zmieniamy formę strajku. Na terenie zakładu pełnione będą kilkuosobowe dyżury, a reszta pracowników zostanie w domach" - poinformował przewodniczący międzyzakładowej komisji NSZZ "Solidarność" Portu Gdynia, Kazimierz Waldowski.

Od czwartku załoga BCT strajkowała w sposób rotacyjny, tzn. trzy zmiany pracowników firmy przychodziły na teren zakładu, ale nie pracowały, spędzając czas w stołówce. Po ośmiu godzinach portowcy wracali do domów. Załoga BCT liczy ponad 500 osób.

W piątek rano przed bramą BCT pikietę popierającą postulaty strajkujących zorganizował Zarząd Regionu Gdańskiego (ZRG) NSZZ "Solidarność". W manifestacji uczestniczyło ok. 50 działaczy "Solidarności" z różnych trójmiejskich zakładów.

Pracownicy BCT domagają się wzrostu płacy zasadniczej o 400 zł brutto. Kierownictwo zgadza się na ośmioprocentową podwyżkę, co oznacza - według wyliczeń związkowców - kwotę poniżej 200 zł brutto.

"Wszelkie wysiłki kierownictwa BCT koncentrują się obecnie na wyjaśnianiu związkom zawodowym i pracownikom, że taktyka szantażu poprzez strajk nie będzie akceptowana oraz uświadamianiu im potencjalnych strat dla klientów BCT" - głosi oświadczenie prezesa zarządu BCT Johannesa de Jonga.

Zdaniem Jonga, żądania płacowe portowców są nierealne. "Roczna podwyżka wynagrodzeń w 2008 r. zaproponowana przez BCT - na poziomie ośmiu procent - jest również powyżej poziomu inflacji oraz ponad to, co uzyskały inne firmy portowe. Stanowisko Zarządu BCT i udziałowców jest jasne, że żądanie podwyżki w wysokości 21 procent nie przystaje do realiów rynkowych" - podkreślił prezes BCT.

W strajk, oprócz "Solidarności", włączył się także Wolny Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Morskiej. Od stycznia oba związki prowadziły negocjacje płacowe z kierownictwem BCT. W przeprowadzonym w marcu referendum za strajkiem opowiedziała się większość załogi.

Otwarty w 1979 roku Bałtycki Terminal Kontenerowy jest największym w Polsce terminalem tego typu. Obsługuje ponad 80 proc. ładunków kontenerowych przywożonych do kraju. W 2003 roku BCT za 42 mln USD nabyła filipińska firma International Container Terminal Services Inc. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)