Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dudek: latem inflacja poniżej 2 proc. rdr

0
Podziel się

Latem inflacja zejdzie poniżej 2 proc. rdr, zaś od września do końca tego
roku będzie się znajdowała w przedziale 2-2,5 proc. w ujęciu rocznym - poinformował PAP
wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyk w MF Sławomir Dudek.

bEhZvXaZ

Latem inflacja zejdzie poniżej 2 proc. rdr, zaś od września do końca tego roku będzie się znajdowała w przedziale 2-2,5 proc. w ujęciu rocznym - poinformował PAP wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyk w MF Sławomir Dudek.

"W miesiącach letnich, lipcu i sierpniu wskaźnik roczny inflacji powinien się nadal zmniejszać; sądzimy, że inflacja zejdzie poniżej 2 proc. rdr ze względu na efekty bazy statystycznej. W ubiegłym roku w tym okresie mieliśmy silne wzrosty cen papierosów. Sądzimy także, że w miesiącach letnich spadną ceny żywności" - powiedział PAP Dudek.

"Po miesiącach letnich, do końca roku, inflacja w ujęciu rok do roku będzie się znajdowała w przedziale 2-2,5 proc." - dodał.

bEhZvXbb

Komentując szacunek inflacji za czerwiec, wicedyrektor departamentu w MF podkreślił, że zaskoczeniem są ceny żywności.

"W naszym szacunku zaskoczeniem są ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które mdm nie zmieniły się, a w czerwcu zazwyczaj obserwowaliśmy ich sezonowy spadek. To, że nie spadły wynika z mniejszego niż obserwowaliśmy w ostatnich latach spadku cen owoców i warzyw. Naszym zdaniem ceny wyrobów tytoniowych i alkoholowych nie zmieniły się w porównaniu z majem, podobnie jak ceny żywności" - powiedział Dudek.

"Wpływ in plus na inflację miały podwyżki cen gazu, naszym zdaniem ceny paliw wzrosły o 0,5 proc. mdm" - dodał.

MF szacuje inflację w czerwcu 2010 roku na poziomie 2,1 proc. rdr, a w ujęciu mdm spodziewa się wzrostu cen o 0,2 proc. (PAP)

bEhZvXbh

bg/ jtt/ pad/

bEhZvXbC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)