Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwa bloki Elektrowni Dolna Odra będą interwencyjną zimną rezerwą mocy

0
Podziel się:

454 MW z dwóch bloków Zespołu Elektrowni Dolna Odra będą pierwszą częścią
tworzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne interwencyjnej rezerwy zimnej - jednego z
zabezpieczeń na wypadek ryzyka deficytu energii elektrycznej w kraju.

454 MW z dwóch bloków Zespołu Elektrowni Dolna Odra będą pierwszą częścią tworzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne interwencyjnej rezerwy zimnej - jednego z zabezpieczeń na wypadek ryzyka deficytu energii elektrycznej w kraju.

Mechanizm rezerwy zimnej polega na tym, że operator systemu przesyłowego energii elektrycznej - czyli PSE - płaci właścicielowi bloków za utrzymywanie ich w gotowości do uruchomienia na polecenie operatora podczas przewidywanych okresów deficytu mocy. Odpowiednie środki pochodzą z taryf przesyłowych PSE, co oznacza, że przekładają się na ceny energii.

W poniedziałek PSE poinformowało o rozstrzygnięciu części przetargu na zakup takiej usługi podkreślając, po analizie ofert, również pod kątem kosztów dla konsumentów, rozstrzygnięto przetarg tylko w jednej z jego czterech części. Interwencyjna rezerwa zimna zostanie utworzona z bloków przewidzianych do wycofania z eksploatacji do 2016 r. ze względu na zaostrzające się normy emisji zanieczyszczeń.

Rozstrzygnięty przetarg dotyczy 454 MW z należącego do PGE ZEDO, natomiast prognozy PSE wskazują, że interwencyjna rezerwa zimna powinna mieć wielkość ok. 1000 MW. Dlatego - jak podała spółka - zarząd PSE zdecydował się ogłosić na zakup pozostałej części mocy przetarg nieograniczony. Uruchomienie postępowania planowane jest na przełom roku 2013 i 2014, a jego rozstrzygnięcie powinno nastąpić w I kw. 2014 r.

Prezes PSE Henryk Majchrzak przypomniał, że prognoza bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE) wskazuje, że od 2016 r. mogą pojawić się trudności w pokryciu zapotrzebowania na moc przez krajowe jednostki wytwórcze. Głównym powodem jest to, że budowane lub planowane bloki energetyczne nie zdążą zastąpić wycofywanych starych jednostek przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na moc i energię elektryczną.

PSE podkreśla, że aby zminimalizować ewentualne trudności cały czas poszukuje dodatkowych narzędzi i usług, pozwalających na poprawę bilansu mocy. Operator zawarł już umowę na usługę typu DSR (Demand Side Response) na tzw. negawaty z PGE Górnictwem i Energetyką Konwencjonalną. Na żądanie PGE GiEK będzie ograniczać pobór mocy, np. wyłączać koparki w kopalni odkrywkowej w Bełchatowie. Za niezużytą w ten sposób energię PSE będzie płacić ok. trzykrotność ceny rynkowej.

Z kolei w 2014 r. ma pojawić się - również uruchomiona przez PSE - operacyjna rezerwa mocy. Rozwiązanie to polega na tym, że operator płaci właścicielom bloków, których działanie jest nierentowne za niewyłączanie ich ze względu na bezpieczeństwo całego systemu energetycznego.(PAP)

wkr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)