Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwa kontrprotesty na Manhattanie, poszło o meczet

0
Podziel się:

Meczet ma stanąć w pobliżu miejsca ataku z 11 września 2001.

Dwa kontrprotesty na Manhattanie, poszło o meczet
(PAP/EPA)

Meczet ma stanąć w pobliżu Strefy Zero - miejsca ataku terrorystycznego 11 września 2001 roku.

Przeciwnicy odrzucali kontrowersyjny projekt jako _ cytadelę islamu _. Zwolennicy bronili go jako dowodu na amerykańską tolerancję i wolność religijną; na transparentach zarzucali przeciwnikom meczetu _ rasizm _.

Przeciwnicy skandowali: _ Żadnego meczetu _, śpiewali patriotyczne pieśni i machali fotografiami przedstawiającymi brutalne ataki islamskich ekstremistów. Jeden z napisów głosił: _ Nie wszyscy muzułmanie są terrorystami, jednak wszyscy terroryści byli muzułmanami _.

Tuż za rogiem zwolennicy skandowali: _ Nie obchodzi nas, co mówią bigoci, jesteśmy za wolnością religijną _, _ Powiedz "nie" rasistowskim lękom _.

Obie akcje protestu, zorganizowane blisko siebie w centrum Manhattanu, przebiegały pokojowo. Policja ustawiła zapory na ulicach wokół Ground Zero oraz podjęła inne działania zapobiegawcze na wypadek zajść.

ZOBACZ RELACJĘ CNN Z NOWEGO JORKU:

Według sondaży, od 63 do 68 procent Amerykanów uważa, że meczetu nie powinno się budować w pobliżu miejsca ataku terrorystycznego z 11 września, w wyniku którego zginęło w Nowym Jorku ponad 2700 ludzi. Sprawcami byli islamscy ekstremiści z Al-Kaidy.

Według planów, na które zgodę wydały władze Nowego Jorku, o dwie przecznice od Strefy Zero ma stanąć 15-piętrowy budynek z muzułmańskim ośrodkiem kulturalnym i meczetem. Koszt inwestycji szacowany jest na 100 mln dolarów.

Projekt poparł burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg i lokalni politycy Partii Demokratycznej. Republikanie popierają przeciwników i zapowiedzieli, że będą mówić o tej sprawie w kampanii przed listopadowymi wyborami do Kongresu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t21207.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondaz;polacy;godza;sie;na;meczety,160,0,603552.html) Sondaż: Polacy godzą się na meczety 48 procent Polaków zgodziłoby się na powstanie meczetu w okolicy ich miejsca zamieszkania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t47302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;zabral;glos;w;kontrowersyjnej;sprawie;meczetu,175,0,655535.html) Obama zabrał głos w kontrowersyjnej sprawie meczetu Poparł on budowę meczetu w pobliżu zamachów z 11 września.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)