Notowania

wiadomości
07.12.2013 12:29

Dwaj inspektorzy MAEA przybyli do Iranu, aby odwiedzić Arak

Dwaj eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyli w sobotę do Teheranu, aby w niedzielę dokonać inspekcji zakładów w Araku, gdzie znajduje się reaktor na ciężką wodę.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dwaj eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyli w sobotę do Teheranu, aby w niedzielę dokonać inspekcji zakładów w Araku, gdzie znajduje się reaktor na ciężką wodę. *

Inspekcja zakładów to część porozumienia uzgodnionego 11 listopada między MAEA a Iranem.

Według załącznika do tego porozumienia Iran ma zapewnić w ciągu najbliższych trzech miesięcy m.in. dostęp inspektorów do kopalni uranu Gchine oraz zakładu produkcji ciężkiej wody w mieście Arak, czego MAEA wielokrotnie się domagała. Inspektorzy MAEA nie byli w zakładach w Araku od około dwóch lat.

Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zapowiedział, że Iran planuje zwiększyć produkcję nisko wzbogaconego uranu.

Zgodnie z zawartym w drugiej połowie listopada porozumieniem grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) a Teheranem Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych. Władze w Teheranie zapowiedziały, że będą kontynuowały wzbogacanie uranu, ale w sposób transparentny i zgodnie z międzynarodowymi normami. (PAP)

jo/ par/

15235911 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz