Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kopalnia
17.08.2010 08:11

Dwóch górników zginęło w Jastrzębiu Zdroju

Wypadek nastąpił podczas transportu materiałów podziemną kolejką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariuszjbie/CC/Wikipedia)

*Dwaj górnicy zginęli w nocy w kopalni _ Jas-Mos _ w Jastrzębiu Zdroju. Wypadek nastąpił podczas transportu materiałów podziemną kolejką spalinową.*

To czternasta i piętnasta w tym roku śmiertelna ofiara wypadków w polskim górnictwie, dziewiąta i dziesiąta w kopalniach węgla kamiennego.

_ - Do wypadku doszło o godzinie 22.10 w chodniku na poziomie 600 metrów. Do zdarzenia doszło w czasie prowadzenia transportu kolejką spągową zębatą spalinową KSZS _ - powiedział dyspozytor WUG.

Według komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia _ Jas-Mos _, _ zestaw transportowy w sposób niekontrolowany stoczył się i uderzył górników przebywających w wyrobisku _.

Wiadomo, że jeden z górników miał 48 lat, pracował w górnictwie od 20 lat. Drugi, 29-letni, miał czteroletni staż pracy. Szczegółowe okoliczności wypadku wyjaśnia komisja powypadkowa z udziałem przedstawicieli nadzoru górniczego, inspekcji pracy, prokuratury i właściciela zakładu.

W tym roku, według danych na koniec lipca, w górnictwie doszło do 1988 różnych wypadków, z czego 1554 w kopalniach węgla kamiennego, a 343 w kopalniach rud miedzi. Zginęło piętnastu górników zginęło: dziesięciu w kopalniach węgla kamiennego, czterech w kopalniach rud miedzi, jeden w górnictwie nafty i gazu. 25 osób zostało ciężko rannych.

Poprzedni śmiertelny wypadek w górnictwie węgla kamiennego miał miejsce 5 sierpnia w kopalni _ Rydułtowy-Anna _ w Rydułtowach. Mężczyznę przygniótł tam ważący blisko tonę element przenośnika. Do zdarzenia doszło podczas transportu tego fragmentu urządzenia tysiąc metrów pod ziemią.

Według danych WUG, w całym ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 38 osób, z czego 36 w kopalniach węgla kamiennego; najwięcej - aż 20 - we wrześniowej katastrofie w kopalni _ Wujek-Śląsk _. 50 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 44 w kopalniach węgla. Ogółem doszło do 3518 różnych wypadków, w tym 2799 w górnictwie węgla kamiennego.

Czytaj w Money.pl

Tagi: kopalnia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz