Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dwumilionowy gość w pawilonie polskim na EXPO 2010

0
Podziel się

Dwumilionowy gość odwiedził w czwartek polski pawilon na Expo 2010 w
Szanghaju. Gospodarze szacują, że do końca trwania wystawy budowlę odwiedzi 6 mln osób - podało
Biuro Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej EXPO 2010.

bEiPBGrp

Dwumilionowy gość odwiedził w czwartek polski pawilon na Expo 2010 w Szanghaju. Gospodarze szacują, że do końca trwania wystawy budowlę odwiedzi 6 mln osób - podało Biuro Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej EXPO 2010.

Tuż po godzinie 11 czasu lokalnego budynek odwiedził dwumilionowy gość - 21-letnia Xu Xiao Dan. Pochodzi z miasta Changzhou w prowincji Jiangsu. W tym roku ukończyła studia. Do Szanghaju przyjechała tylko na jeden dzień - specjalnie po to, aby odwiedzić tereny Wystawy Światowej.

Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Sławomir Majman jest zaskoczony tak dużym zainteresowaniem pawilonem. "Odwiedziło go już ponad dwa miliony osób. Warto jednak zaznaczyć, że to 11 proc. wszystkich odwiedzających EXPO. Co dziesiąty Chińczyk, który trafia na tereny Wystawy Światowej wybiera Pawilon Polski" - powiedział.

bEiPBGrr

Zaznaczył, że obecnie pawilon odwiedza średnio ponad 50˙tys. osób dziennie. "To jeśli chodzi o masową publiczność. Jeśli chodzi zaś o ludzi, na których nam szczególnie zależy - chińskich przedsiębiorców, przedstawicieli mediów oraz świata politycznego - do tej pory przyjęliśmy ponad 160 oficjalnych delegacji, a w spotkaniach gospodarczych uczestniczyło ponad 1000 chińskich przedsiębiorców" - dodał.

Chińczyków i zagranicznych gości do polskiego pawilonu przyciąga konstrukcja budowli w kształcie bryły z elewacją inspirowaną polskimi wycinankami ludowymi. Jej kształty, z wieloma skośnymi płaszczyznami, przypominają składaną kartkę papieru. Zwiedzającym szczególnie podoba się wyświetlany w pawilonie film animowany autorstwa Tomasza Bagińskiego. Stworzony w technice 3D, przedstawia historię Polski "w pigułce".

Po polskiej ekspozycji "oprowadza gości" też m.in. multimedialny smok, który odpowiada na pytania dotyczące Polski. Organizatorzy przygotowali multimedialne prezentacje poświęcone polskiej gospodarce i przedstawiające najpiękniejsze zakątki kraju. Z Polską budowlą sąsiadują m.in. stanowiska: niemieckie, szwajcarskie, hiszpańskie i belgijskie.

Wystawa potrwa do 31 października. W EXPO 2010 uczestniczy 189 krajów i 57 międzynarodowych organizacji. Organizatorzy spodziewają się około 70 mln zwiedzających z Chin i zagranicy. Tematem tegorocznego EXPO jest "Lepsze miasto, lepsze życie".

bEiPBGrx

Tereny wystawiennicze EXPO 2010 rozciągają się na obszarze 5,28 km kw. po obu stronach rzeki Huangpu. Podczas wystawy odbędzie się 20 tys. imprez; przeciętnie po 100 dziennie. Podobnie jak szykując się do olimpiady w Pekinie w 2008 roku, Chiny nie szczędziły środków na zorganizowanie EXPO 2010.

Na przygotowanie Szanghaju do wystawy przeznaczono 45 mld dolarów, które wydatkowano na unowocześnienie infrastruktury, od nowych linii metra po nowy terminal lotniczy; 700 mln dolarów wydano na renowację nadrzecznej promenady Bund, uznawanej za charakterystyczną widokówkę Szanghaju. Miejscowe media oceniają łączny koszt przygotowań na 58 mld dolarów - o wiele więcej niż szacowany na 40 mld dolarów koszt olimpiady. Miasto starało się wskrzesić dzięki temu część swojej aury z lat 20., kiedy ze względu na masowe powstawanie budynków w stylu Art Deco, dążącym do monumentalnej dekoracyjności, Szanghaj nazwano "perłą Orientu". (PAP)

luo/ bos/ mow/

bEiPBGrS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)