Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dyplomaci: Program atomowy Iranu miał problemy techniczne

0
Podziel się

Iran miał problemy techniczne ze swymi urządzeniami do wzbogacania
uranu, ale nie jest jasne, na ile było to skutkiem działania wirusa komputerowego Stuxnet -
poinformował Reuters, powołując się na wtorkowe wypowiedzi zachodnich dyplomatów.

bEhnjIjV

Iran miał problemy techniczne ze swymi urządzeniami do wzbogacania uranu, ale nie jest jasne, na ile było to skutkiem działania wirusa komputerowego Stuxnet - poinformował Reuters, powołując się na wtorkowe wypowiedzi zachodnich dyplomatów.

Wyższy rangą dyplomata powiedział, iż według dostępnych mu wiadomości Iran musiał czasowo wyłączyć część swych wirówek do wzbogacania uranu z powodu zakłóceń w zasilaniu. Jak jednocześnie zaznaczył, nie dysponuje wiedzą o tym, ile wirówek zostało unieruchomionych i na jak długo.

Eksperci do spraw bezpieczeństwa są zdania, że wirus Stuxnet mógł być wypuszczony przez Izrael lub inne wrogie wobec Iranu państwo w celu zdezorganizowania irańskiego programu atomowego.

bEhnjIjX

Państwa zachodnie podejrzewają Iran o zamiar zdobycia broni jądrowej. Władze irańskie twierdzą natomiast, że wzbogacanie uranu ma zapewnić wyłącznie paliwo do elektrowni atomowych.

"Nie sądzę, by można było przypisać to wyłącznie Stuxnetowi. Mogły być jakieś inne przyczyny, ale najwyraźniej mieli oni pewne realne problemy" - powiedział rozmówca Reutera. "Najwyraźniej pojawiły się pewne techniczne trudności z wirówkami. Z powodu zakłóceń zasilania mieli pewne istotne problemy z wirówkami. Niektóre musieli wyłączyć" - dodał dyplomata.

Wiadomość o zaistnieniu kłopotów z wirówkami potwierdził Reuterowi inny zachodni dyplomata, ale nie podał żadnych szczegółów na ten temat.

Wiceprezydent Iranu Ali Akbar Salehi, który jest też szefem irańskiej Organizacji Energii Atomowej, oświadczył we wtorek, że Stuxnet nie zaszkodził irańskiemu programowi nuklearnemu. "Ponad rok temu Zachód próbował wprowadzić wirusa do naszych instalacji atomowych, ale nasi młodzi naukowcy zatrzymali wirusa w miejscu, gdzie miał zadziałać. Zachód powiedział o tym głośno w rok po przekonaniu się, że poniósł klęskę" - zaznaczył Salehi. (PAP)

bEhnjIkd

dmi/ ap/

7753073 7753564

bEhnjIky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)