Notowania

wiadomości
27.05.2013 18:05

Dyplomaci w Warszawie o broni masowego rażenia

O zwalczaniu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia będą debatować w Warszawie dyplomaci z 75 państw w ramach Inicjatywy Krakowskiej. Specjalne przesłanie do uczestników przygotowali prezydenci Polski i USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

*O zwalczaniu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia będą debatować w Warszawie dyplomaci z 75 państw w ramach Inicjatywy Krakowskiej. Specjalne przesłanie do uczestników przygotowali prezydenci Polski i USA. *

Dyplomaci w randze wiceministrów, dyrektorów departamentów i ambasadorów w trakcie rozpoczynającego się we wtorek, dwudniowego spotkania w Centrum Nauki Kopernik określą kierunki dalszego rozwoju Inicjatywy Krakowskiej (inna nazwa to PSI - Proliferation Security Initiative). Rozmowy odbywają się z okazji 10. rocznicy Inicjatywy.

We wtorek rano przedstawiciele Polski i USA odczytają przesłania od prezydentów Polski i USA: Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy.

Wiceszef MSZ Bogusław Winid ocenił w poniedziałek, że dzięki Inicjatywie Krakowskiej, w co najmniej kilkunastu, jeśli nie w większej liczbie przypadków udało się ograniczyć bądź uniemożliwić transfer technologii związanych z produkcją broni biologicznej, chemicznej, jądrowej lub systemów rakietowych.

Jak dodał, Inicjatywa ma charakter luźnej współpracy państw, nie ma konkretnej struktury. "Ale dzięki temu jest bardziej elastyczna. Służy jako doskonała platforma wymiany informacji i koordynacji działań" - powiedział Winid. "Staramy się zniechęcić potencjalnych eksporterów bądź importerów niedozwolonych technologii" - dodał.

We wtorek o godz. 11 zaplanowano wspólną konferencję prasową z udziałem wiceministra Winida, podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego w Departamencie Stanu USA Rose Gottemoeller, federalnego komisarza ds. nieproliferacji i rozbrojenia Niemiec Rolfa Nikela, zastępcy ministra spraw multilateralnych i globalnych Korei Południowej Shin Dongika oraz wiceminister w Departamencie Spraw Zagranicznych i Handlu Wydziału Bezpieczeństwa Międzynarodowego Australii Caroline Millar.

Inicjatywa Krakowska została ogłoszona 31 maja 2003 roku na Wawelu. Jej celem jest uniemożliwianie przemytu broni masowego rażenia oraz komponentów do jej wytwarzania. Zapobieganie przemytowi broni masowego rażenia obejmuje wykrywanie i śledzenie organizacji, instytucji oraz państw podejmujących próby nielegalnego wejścia w jej posiadanie oraz przeprowadzanie specjalnych operacji dla zatrzymania jej transportów.

W skład PSI weszło początkowo 11 państw (Australia, Francja, Hiszpania, Japonia, Holandia, Niemcy, Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, USA i Polska). 4 września 2003 roku w Paryżu kraje te przyjęły dokument: "Oświadczenie w sprawie Zasad Przechwytywania". Wskazuje on na warunki, w jakich mogą zostać przeprowadzone akcje na morzu, lądzie lub w powietrzu. Z czasem grupa rozszerzyła się do ponad 102 państw.(PAP)

tgo/ par/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz