Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyplomata: Niemcy starają się nie powtarzać błędów wobec Polski

0
Podziel się:

Sekretarz stanu ds. europejskich w niemieckim MSZ Werner Hoyer ocenił w
czwartek, że w stosunkach z Polską Berlin stara się nie powtarzać błędów z przeszłości, ale nowe
podejście wobec Warszawy nie jest skierowane przeciw Rosji.

Sekretarz stanu ds. europejskich w niemieckim MSZ Werner Hoyer ocenił w czwartek, że w stosunkach z Polską Berlin stara się nie powtarzać błędów z przeszłości, ale nowe podejście wobec Warszawy nie jest skierowane przeciw Rosji.

"Myślę, że musimy bardzo uważać w naszych stosunkach z Rosją. Widzieliśmy, jakie złe sygnały można wysyłać, gdy zachowujemy się, jakbyśmy mogli prowadzić politykę z Berlina, Paryża lub Moskwy ponad głowami krajów bałtyckich i Polski" - powiedział Hoyer agencji AFP na marginesie szczytu francusko-niemieckiego w Paryżu.

Nawiązał w ten sposób do polityki byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, który na pierwszy plan wysuwał partnerstwo energetyczne z Rosją i bliskie stosunki z ówczesnym rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, co było źle odbierane przez Warszawę i kraje bałtyckie.

Hoyer podkreślił następnie, że Berlin chce - biorąc pod uwagę wszystkie problemy i słabości Rosji - "odnosić się w sposób otwarty do rosyjskiego partnera". "Nie rozwiążemy wielkich problemów tego świata, będąc w opozycji do Rosji, ale razem z Rosją" - zapewnił.

Niemiecki minister wyraził następnie zadowolenie z "ożywienia" po wielu latach kryzysu Trójkąta Weimarskiego, z udziałem Polski, Niemiec i Francji. W poniedziałek ministrowie ds. europejskich krajów Trójkąta spotkali się w Warszawie.

"Stanowimy 40 procent ludności Unii Europejskiej, tworzymy razem ogromną przestrzeń gospodarczą" - zaznaczył Hoyer. Dodał, że taka forma współpracy trzech państw jest "bardzo ważną operacją na rzecz przekroczenia ostatniej linii podziału" między Wschodem a Zachodem w Europie. (PAP)

ksaj/ ap/ mag/

5608308

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)