Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyrektor więzienia w Lublińcu nagrodzona przez RPO

0
Podziel się:

Dyrektor więzienia dla kobiet w Lublińcu Lidia Olejnik została nagrodzona
przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Nagrodę im. Pawła Włodkowica za obronę praw i wolności
człowieka odbierze w piątek - poinformowało biuro RPO.

Dyrektor więzienia dla kobiet w Lublińcu Lidia Olejnik została nagrodzona przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Nagrodę im. Pawła Włodkowica za obronę praw i wolności człowieka odbierze w piątek - poinformowało biuro RPO.

W więzieniu w Lublińcu, gdzie przebywa 220 kobiet, odbywających kary od kilkunastu dni do dożywocia, organizowane są m.in. warsztaty teatralne i wolontariat. "Ta działalność daje im gwarancję lepszego funkcjonowania, służy budowaniu pozytywnych więzi" - powiedziała PAP w czwartek Olejnik.

Pomysł organizowania warsztatów teatralnych powstał w roku 2005, kiedy to więzienie w Lublińcu uczestniczyło w programie "Praca i godne życie dla kobiet-ofiar przemocy", zorganizowanego przez Centrum Praw Kobiet.

W przedstawieniach zwraca się uwagę na problem przemocy. Jak powiedziała Olejnik, celem tych działań jest "edukacja i profilaktyka w społeczeństwie". "Kobiety wyjeżdżają z grupą teatralną, dzielą się swoimi doświadczeniami" - mówiła. Dodała, że same osadzone piszą scenariusze i przygotowują sztuki, które były wystawiane w wielu miastach; m.in. Zamościu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, a także w Lublanie, Bratysławie i Dreźnie.

Prezentowano je na uczelniach, w szkołach, a także podczas rekolekcji. W przedstawieniu bierze zwykle udział od kilku do kilkunastu osób, ale zaangażowanych jest dużo więcej. Dotychczas przedstawiono spektakle: "Węzły życia", "Nic nie zrobiłam", "Wiosna" i "Zapach dzikiej róży".

W więzieniu w Lublińcu prowadzony jest także program dla narkomanek, które w przedstawieniach dla dzieci i młodzieży pokazują jak weszły w uzależnienie i jak starają się z niego wyjść. Są również wolontariaty; od 1998 roku kobiety opiekują się pensjonariuszami domu pomocy społecznej "Zameczek", pomagają dzieciom niepełnosprawnym (program "Bona"), mężczyznom po przebytej chorobie psychicznej ("Schola vitae"), towarzyszą ludziom starszym, chorym i umierającym (program "Miłosierny Samarytanin"), pomagają też misjonarzom, którzy są na emeryturze (program "Pomocna dłoń").

"Dzięki tym programom kobiety mogą czuć się pełnowartościowe. Pracując dla społeczeństwa mogą starać się przywrócić tę równowagę, którą zakłóciły, popełniając przestępstwo" - powiedziała Olejnik.

Lidia Olejnik pracuje w zakładzie karnym w Lublińcu od 1988 roku, od 2005 roku jest jego dyrektorem.

Nagroda im. Pawła Włodkowica przyznawana jest przez RPO "za odwagę w występowaniu w obronie podstawowych wartości i prawd nawet wbrew zdaniu i poglądom większości". Dotychczas zostali nią uhonorowani: w 2006 roku miesięcznik "Więź", w 2007 - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w 2008 - amerykański sędzia Sądu Najwyższego Antonin Scalia, a w 2009 - Anna Walentynowicz.

Paweł Włodkowic (urodzony ok. 1370 r., zmarł w 1435 r.) - uczony, pisarz religijny i polityczny, obrońca interesów Polski w sporach z Krzyżakami. Był rektorem Akademii Krakowskiej (1414-1415), potem prorektorem, a następnie osiadł jako proboszcz w Kłodawie. Brał udział w soborze w Konstancji (1414-1418). (PAP)

edom/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)