Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyrektorzy szpitali klinicznych usatysfakcjonowani po spotkaniu w kancelarii premiera

0
Podziel się:

Jesteśmy usatysfakcjonowani, rysują się
kierunki do dalszych rozmów - powiedziała PAP dyrektor Szpitala
Klinicznego nr 1 w Szczecinie Maria Ilnicka-Mądry, po środowym
spotkaniu w kancelarii premiera w sprawie wyceny świadczeń
medycznych proponowanej przez NFZ w kontraktach na 2009 r.

Jesteśmy usatysfakcjonowani, rysują się kierunki do dalszych rozmów - powiedziała PAP dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie Maria Ilnicka-Mądry, po środowym spotkaniu w kancelarii premiera w sprawie wyceny świadczeń medycznych proponowanej przez NFZ w kontraktach na 2009 r.

W spotkaniu z dyrektorami szpitali klinicznych uczestniczyli: szef doradców premiera Michał Boni, minister zdrowia Ewa Kopacz oraz prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

Ilnicka-Mądry, która jest przewodniczącą grupy negocjującej z Funduszem w imieniu szpitali klinicznych zaznaczyła, że chociaż dyrektorzy nie otrzymali obietnicy podwyższenia wyceny punktu rozliczeniowego, to są usatysfakcjonowani, ponieważ wskazano kierunki do dalszych rozmów. Nie chciała mówić o szczegółach.

Rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb powiedział PAP, że dyrektorom zaproponowano "przeszacowanie taryf w poszczególnych procedurach medycznych". Zaznaczył jednocześnie, że cena punktu pozostanie na poziomie 51 zł.

"Środki, które trafią do szpitali w 2009 r., będą takie same, jak w roku 2008, przy takiej samej ilości hospitalizacji. Czyli przy takiej samej liczbie pacjentów. Ponadto w przypadku niektórych procedur wysokospecjalistycznych nastąpi wzrost finansowania o 20 proc. Chodzi o pediatrię, urologię i choroby zakaźne. Wymogi stawiane szpitalom w kontraktach będą złagodzone" - podkreślił Gołąb.

Dodał też, że zostanie powołany zespół, który będzie monitorował kontrakty szpitali z NFZ w pierwszym półroczu 2009 r. W poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia ma się odbyć spotkanie dyrektorów szpitali klinicznych i samorządowych z kierownictwem resortu.

Warunkom stawianym przez NFZ w kontraktach na 2009 r. sprzeciwia się większość dyrektorów szpitali wojewódzkich, powiatowych oraz klinicznych. W ich ocenie proponowana wycena punktu rozliczeniowego nie pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie lecznic, może doprowadzić do ich zadłużenia, a także do wprowadzenia od stycznia odpłatności za planowe zabiegi. Stanowisko dyrektorów popiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), który we wtorek manifestował przed siedzibą centrali NFZ w Warszawie.

W ocenie dyrektorów szpitali klinicznych i instytutów medycznych przyjęcie propozycji NFZ jest równoznaczne ze zgodą na "lawinowe" zadłużanie ich lecznic.

Według prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzeja Włodarczyka, polityka NFZ dotycząca zasad kontraktowania świadczeń medycznych doprowadzi do strajków lekarzy i pielęgniarek w całej Polsce oraz ograniczenia leczenia.

Z kolei rzeczniczka NFZ Edyta Grabowska-Woźniak podkreśliła w rozmowie z PAP, że w 2008 r. nastąpił znaczący wzrost funduszy przeznaczonych na lecznictwo szpitalne. "Takiego wzrostu nie było od 1999 r. Do szpitali wpłynęło o 30 proc. więcej środków niż w 2007 r. Wynagrodzenia lekarzy znacząco wzrosły, obecnie są na dobrym poziomie. Mówienie w tej sytuacji o strajkach jest nieporozumieniem" - zaznaczyła rzeczniczka funduszu.

Przedstawiciele NFZ poinformowali na początku grudnia, że wprowadzenie nowego systemu rozliczeń (Jednorodnych Grup Pacjentów) przyczyniło się do spadku nieuzasadnionych hospitalizacji i spowodowało znaczący wzrost ich średniej wartości, co poprawiło rentowność wielu oddziałów.

W przypadku oddziałów wewnętrznych średnia wycena hospitalizacji wzrosła o ponad 16 proc., a na oddziałach chirurgii ogólnej o 15- 17 proc. Wzrost zanotowano także na oddziałach: pediatrii (ok. 7 proc.), neonatologii (50 proc.), okulistyki (4 proc.), urologii (4 proc.) oraz kardiologii, neurochirurgii i endokrynologii.(PAP)

pro/ itm/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)