Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Działacze KK "S" odpiłowali napis "im. Lenina" znad bramy Stoczni

0
Podziel się:

Antoni Pawlak powiedział, że to wydarzenie świadczy o tym, jak daleko Solidarność jest od ideałów Sierpnia '80.

Działacze KK "S" odpiłowali napis "im. Lenina" znad bramy Stoczni
(PAP/Adam Warżawa)

Członkowie Komisji Krajowej NSZZ _ S _ z szefem związku Piotrem Dudą na czele odpiłowali napis _ im. Lenina _ znad bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Napis wisiał tam od maja z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO).

Piotr Duda powiedział dziennikarzom, że Komisja Krajowa NSZZ _ Solidarność _ zrobiła to, co do niej należało. -_ Czujemy ulgę, bo to miejsce tworzyli ludzie, a nie Lenin i prezydent Adamowicz (Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska). To jest normalna rzecz, bo zbliżają się uroczystości 31 sierpnia, a przed każdymi uroczystościami się sprząta i myśmy po prostu posprzątali. Miejsce Lenina jest na śmietniku historii _ - wyjaśnił lider _ S _.

Działacze obradującej od wtorku w Gdańsku Komisji Krajowej _ S _ planują jutro uczcić 32. rocznicę Sierpnia '80 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Duda ocenił, że teraz _ nie ma wstydu _. _ Nie mogliśmy już na to codziennie patrzeć i przekomarzać się z urzędnikami - że raz zasłaniamy, raz odkrywamy - było to wszystko bez sensu. Jak widać Lenin nie jest wieczny i mam nadzieję, że już tu nigdy nie powróci _ - nadmienił.

Odpiłowywanie liter za pomocą tarczy elektrycznej trwało ok. pół godziny. Działacze _ S _ usunęli też metalowy Order Sztandaru Pracy. Wśród związkowców na dachu budynku stoczniowej portierni, gdzie odbywało się usuwanie symboli, był m.in. poseł PiS Andrzej Jaworski. Po zakończeniu całej akcji związkowcy zaintonowali hymn narodowy.

W trakcie zdejmowania napisu _ im. Lenina _ część osób przyglądających się temu skandowała: Solidarność, a jeden z działaczy stoczniowej _ S _ grał na gitarze strajkowe piosenki.

Policja nie reagowała. - _ Nie będę zdziwiony, jak będziemy pociągnięci do odpowiedzialności. Jak widać, rząd jest silny tam, gdzie nie potrzeba, tam gdzie są afery, to się tym nie zajmuje _ - stwierdził Duda.

Rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Antoni Pawlak powiedział, że _ to wydarzenie świadczy o tym, jak daleko Solidarność jest od ideałów Sierpnia '80 _. _ Wtedy nikomu do głowy nie przyszło, żeby ten napis zniszczyć i wyrzucić _ - dodał. Odcięcie napisu określił jako _ zamach na cudzą własność _.

_ Dziwi, że przewodniczący dużego związku zawodowego popełnia przestępstwo pospolite i dziwi, że biernymi świadkami tego wydarzenia byli posłowie Rzeczypospolitej, których obowiązkiem jest prawo stanowić, a nie łamać _ - oświadczył Pawlak. Wyraził nadzieję, że _ policja zajmie się z urzędu tą sprawą _.

Pawlak zwrócił uwagę, że _ póki zadymy tam robił Karol Guzikiewicz (wiceprzewodniczący stoczniowej +S+ - PAP), który jest z zadym znany, to był folklor, do tego byli wszyscy przyzwyczajeni, ale jak się włącza duży związek zawodowy, to jest to absolutny skandal i łamanie prawa _.

Miasto Gdańsk postanowiło przywrócić stoczniowej bramie wygląd z sierpnia 1980 r. i w połowie maja tego roku, w miejscu dotychczasowego napisu _ Stocznia Gdańska S.A. _, pojawiła się nazwa _ Stocznia Gdańska im. Lenina _, na bramę wrócił też metalowy Order Sztandaru Pracy. Napis był w tym czasie kilka razy zasłaniany transparentem Solidarności.

Przeciwko takim zmianom od początku sprzeciwiła się zakładowa _ S _, a troje pomorskich posłów PiS złożyło do prokuratury zawiadomienie o przestępstwie polegającym na propagowaniu idei komunistycznych. Prokuratura umorzyła jednak sprawę, uznając argumenty samorządu, że brama jest swoistym świadkiem historii.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Brama z Leninem dzieli. "Plugawe nazwisko" Nie zakończył się spór wokół bramy gdańskiej stoczni.
Afery ciąg dalszy. "My tego nie zrobiliśmy" Napis imienia Lenina zawisł nad stoczniową bramą 14 maja. Powieszono na niej też napisy znane z sierpnia 1980 r.
PiS nie chce "imienia Lenina". Jest donos Chodzi o decyzję o odtworzeniu historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, z napisem _ imienia Lenina _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)