Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziekoński: prezydenckie propozycje dotyczące samorządu -1 grudnia

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski 1 grudnia przedstawi propozycje zmierzające do
modernizacji funkcjonowania samorządu terytorialnego; stanie się to na spotkaniu Forum Debaty
Publicznej w Warszawie - zapowiedział w czwartek sekretarz stanu w prezydenckiej kancelarii Olgierd
Dziekoński.

*Prezydent Bronisław Komorowski 1 grudnia przedstawi propozycje zmierzające do modernizacji funkcjonowania samorządu terytorialnego; stanie się to na spotkaniu Forum Debaty Publicznej w Warszawie - zapowiedział w czwartek sekretarz stanu w prezydenckiej kancelarii Olgierd Dziekoński. *

Na grudniowym Forum Debaty Publicznej z udziałem prezydenta i jego doradców zostaną zaprezentowane propozycje uregulowań w kwestiach: jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do samorządu terytorialnego, wysłuchania obywatelskiego, inicjatywy uchwałodawczej grup obywateli oraz zmian w systemie finansowania organów samorządu terytorialnego - poinformował Dziekoński.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta spotkał się w czwartek w Kielcach ze zgromadzeniem ogólnym Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Reprezentował tam prezydenta Komorowskiego, który odwołał swój przyjazd do Kielc z powodu konsultacji z przedstawicielami partii, dotyczących wydarzeń w Łodzi.

Nawiązując do spotkania Bronisława Komorowskiego ze Związkiem Województw RP 7 października przypomniał, że prezydentowi chodzi o wypracowanie takich zmian ustrojowych, które by "w sposób ewolucyjny, lecz istotny", wpłynęły na zdolność współpracy między poszczególnymi rodzajami samorządu terytorialnego, a ponadto zwiększyły efektywność obywatelskiego udziału w rządzeniu.

Minister zaznaczył, że szczególnym wyzwaniem jest zapewnienie dobrych relacji pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi. W nowym kształcie polityki spójności "inspiratorem i gwarantem" tych relacji powinien być samorząd wojewódzki, zobowiązany do pilnowania zrównoważonego rozwoju regionu; chodzi po prostu o tworzenie obywatelom jednakowych szans życiowych, niezależnie od miejsca ich zamieszkania - tłumaczył Dziekoński.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller powiedział, że należałoby określić, co tak naprawdę jest wyzwaniem nie w pojedynczym województwie, tylko w świecie władzy publicznej. "Czy to, co jest w rękach rządu jeszcze musi być w rękach rządu, czy to co jest w rękach wojewódzkiego samorządu musi być w rękach tego samorządu, a czy coś co bardzo zdecentralizowaliśmy nie jest przypadkiem przesadnym optymizmem reformatora, który patrzył trochę idealistycznie na życie" - mówił.

"Marzy mi się taki scenariusz: w 2011 r. przedyskutować, a w 2012 r. rozpocząć proces legislacyjny, żeby jeszcze przed końcem tej kolejnej kadencji dojść do ogłoszenia jak może być lepiej" - dodał.

Podczas czwartkowego spotkania Dziekoński udekorował 11 działaczy Związku Województw RP wysokimi odznaczeniami państwowymi przyznanymi przez prezydenta. Najwyższe - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - wręczył przewodniczącemu sejmiku podlaskiego Mieczysławowi Bagińskiemu.

Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, uzgodnieniach legislacyjnych Sejmu i Senatu oraz kieruje w różnych sprawach do parlamentu swoje wspierające lub krytyczne stanowisko. Zgromadzenie ogólne związku to 64 delegatów-reprezentantów 16 województw - po czterech z każdego z nich - w osobach: marszałka, przewodniczącego sejmiku oraz dwóch delegatów o statusie radnego.

Pod koniec września prezydent zapowiedział powołanie Forum Debaty Publicznej "Samorząd dla Polski". Prace Forum zainaugurowano na początku października. Ich koordynatorami zostali m.in. współtwórcy reformy samorządowej, profesorowie Jerzy regulski i Michał Kulesza(PAP)

mch/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)