Notowania

tabletki
07.01.2011 09:19

Dzielenie tabletek może być niebezpieczne

Zdaniem naukowców otrzymane w ten sposób fragmenty często mają zła dawkę leku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(trekkyandy/CC/Flickr)

Dzielenie tabletek to wysoce niedokładna i potencjalnie niebezpieczna metoda podawania leków - informują naukowcy na łamach _ Journal of Advanced Nursing _.

Wiele tabletek ma nacięcia, ułatwiające ich dzielenie. Są też w sprzedaży specjalne przyrządy ułatwiające tę operację. Jak jednak wynika z badań naukowców z belgijskiego uniwersytetu w Gandawie, niemal w co trzecim przypadku otrzymane fragmenty tabletki różnią się od zalecanej dawki o 15 proc. lub więcej.

Podczas badań pięciu ochotników (student farmacji, badacz, profesor, pracownik administracyjny i laborant) dzieliło osiem rodzajów różnej wielkości i kształtu tabletek przy pomocy trzech różnych technik, zwykle stosowanych w domach opieki (nóż, nożyczki, specjalny przyrząd).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ruch;w;aptekach;slabnie;to;efekt;statystyki,105,0,732777.html) Ruch w aptekach słabnie? To efekt statystyki

Trzy rodzaje tabletek nie miały linii podziału, trzy miały jedną, a pozostałe dwie - dwie takie linie. Tabletki były dzielone na połówki lub na ćwiartki - w sumie uzyskano 3600 kawałków.

Jak się okazało, 31 proc. uzyskanych kawałków różniło się od zamierzonej wagi o ponad 15 proc, a 14 proc. - o ponad 25 proc. Nawet przy najbardziej dokładnej metodzie 21 proc. fragmentów miało wagę różniącą się o co najmniej 8 proc. od założonej.

W przypadku leków o silnym działaniu, których dawka lecznicza jest niewiele mniejsza od toksycznej, tak niedokładne dawkowanie może być niebezpieczne.

Autorzy badań wzywają więc producentów leków do produkowania ich w szerszej gamie dawek lub w postaci płynnej.

Ich zdaniem, dzielenia tabletek należy unikać, a jeśli już nie ma innego wyjścia, powinna to robić - za pomocą odpowiedniego urządzenia - osoba mająca wprawę i świadoma następstw niedokładnego podziału. Kapsułek i drażetek nie można zwykle dzielić, bo ich otoczka modyfikuje sposób działania leku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;lekow;w;gore;bedzie;mniej;promocji,129,0,746625.html) Ceny leków w gorę? Będzie mniej promocji Od nowego roku wzrósł podatek VAT na medykamenty - z siedmiu do ośmiu procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/leki;refundowane;wedlug;nowej;listy,140,0,745356.html) Leki refundowane według nowej listy Trafiło na nią ponad 40 nowych specyfików. Zabrakło oczekiwanych przez cukrzyków.
Tagi: tabletki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz