Notowania

wiadomości
10.08.2011 15:24

Dzieło Wojciecha Gersona w Muzeum Śląskim w Katowicach

Obraz Wojciecha Gersona "Odpoczynek w szałasie" został udostępniony Muzeum Śląskiemu przez Zamek Królewski w Warszawie w zamian za replikę "Żydówki z cytrynami" Aleksandra Gierymskiego - poinformowało w środę biuro prasowe muzeum.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Obraz Wojciecha Gersona "Odpoczynek w szałasie" został udostępniony Muzeum Śląskiemu przez Zamek Królewski w Warszawie w zamian za replikę "Żydówki z cytrynami" Aleksandra Gierymskiego - poinformowało w środę biuro prasowe muzeum. *

"Rozmowy w sprawie wymiany Gierymskiego na Gersona zakończyły się w tym tygodniu. Muzeum dostanie Gersona, a Zamek Królewski Gierymskiego, którego z kolei wypożyczy na wystawę do galerii Martin-Gropius-Bau w Berlinie" - poinformowała w środę PAP Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

Berlińska wystawa, pt. "1000 lat sąsiedztwa w Europie", na której zostanie zaprezentowany obraz pochodzący z Muzeum Śląskiego, będzie poświęcona współpracy polsko-niemieckiej.

Z kolei wypożyczony do Katowic obraz Wojciecha Gersona będzie można oglądać od 16 sierpnia w muzealnej Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945.

Z każdym z tych obrazów wiążą się niezwykłe historie, które oczywiście będzie można poznać odwiedzając Muzeum Śląskie w Katowicach.

Obraz Gersona uważany jest jedno z najlepszych dzieł tego artysty. Znany jest także pod tytułami: "Zaczarowane dźwięki", "W góralskiej chacie", "Góralski koncert".

Początkowo był własnością rodziny Kronnenbergów, magnatów finansowych pochodzenia żydowskiego i kolekcjonerów dzieł sztuki, którzy od początku XIX wieku mieszkali w Warszawie. Jednak w czasie II wojny światowej znaczna część kolekcji rodziny zaginęła.

W 2004 r. dzieło pojawiło się w katalogu aukcyjnym firmy Sothebys, jako zakup od kolekcjonera z Republiki Południowej Afryki. Zostało jednak odzyskane i przekazane do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.

Z kolei, historia śląskiej repliki jest powiązana z losami słynnej "Pomarańczarki".

Oba obrazy są sygnowane przez Gierymskiego, ale śląskie dzieło jest repliką słynnego obrazu. "Zdarzało się już w przeszłości, że artyści sami robili repliki własnych dzieł. Gierymski namalował dwa, niemal identyczne obrazy funkcjonujące pod tytułami "Żydówka z cytrynami" i "Pomarańczarka", które różnią się szczegółami" - powiedziała Piękoś.

Przed II wojną światową jeden z tych obrazów znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i w czasie wojny zaginął. Drugi natomiast - datowany przez autora na rok 1881 - został zakupiony w 1929 roku przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

O dziele Aleksandra Gierymskiego zrobiło się głośno w listopadzie 2010 roku, gdy obraz o tym samym tytule trafił do jednego z hamburskich domów aukcyjnych. Został jednak wycofany z aukcji po interwencji polskiego resortu kultury i Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Po kilkudziesięciu latach "Pomarańczarka" - tak jak obraz Gersona - również wróciła do Polski. W lipcu została zaprezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie. (PAP)

ktp/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz