Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień bez papierosa. Branża tytoniowa nie składa broni

0
Podziel się:

Według Światowej Organizacji Zdrowia działania osób powiązanych z przemysłem tytoniowym - mające na celu ochronę interesów branży - są coraz bardziej śmiałe.

Dzień bez papierosa. Branża tytoniowa nie składa broni
(Alexey Fursov/Dreamstime)

Według Światowej Organizacji Zdrowia działania osób powiązanych z przemysłem tytoniowym - mające na celu ochronę interesów branży - są coraz bardziej śmiałe i przybierają różne formy.

Wśród stosowanych praktyk są m.in. wpływanie na proces ustawodawczy, manipulowanie opinią publiczną, wyolbrzymianie znaczenia gospodarczego branży, budowanie jej pozytywnego wizerunku, zastraszanie wystąpieniem na drogę sądową czy dyskredytowanie naukowych dowodów szkodliwości palenia.

Uczestnicy konferencji poświęconej temu zagadnieniu przekonywali, że mniej lub bardziej oficjalni reprezentanci branży tytoniowej są aktywni już na wstępnym etapie konsultacji społecznych organizowanych przez ministerstwa. Podnosili, że na posiedzeniach sejmowych komisji obecni są zawodowi, zarejestrowani lobbyści; zaś na podkomisjach - w których osoby takie nie mogą uczestniczyć - działają dbający o określone interesy eksperci, doradcy i przedstawiciele pracodawców.

Paneliści wskazywali, że wobec zakazu reklamy i promocji wyrobów tytoniowych jednym ze sposobów przekonywania opinii publicznej stały się różnego rodzaju akcje i działalność prowadzona pod hasłem społecznej odpowiedzialności biznesu. Jako przykład przywoływano kampanię mającą zniechęć młodzież do palenia, dzięki której koncerny przedstawiały się jako troszczące o najmłodszych. Według ekspertów narzędziem manipulacji nieświadomie często stają dziennikarze, którzy propagują określone tezy lansowane przez przedstawicieli przemysłu i sympatyzujących z nim ekspertów.

Wśród tez tych jest - jak podnoszono - m.in. wyolbrzymianie znaczenia branży tytoniowej. Według uczestników konferencji przejawia się ono np. przesadnym akcentowaniem tworzonych miejsc pracy czy odprowadzanych kwot podatków. Tymczasem, jak argumentowali uczestnicy spotkania, pomijane są dane dotyczące dopłat z budżetu dla producentów tytoniu czy kosztów ponoszonych na leczenie skutków palenia.

_ - Przemysł tytoniowy to bardzo silny aktor próbujący uczestniczyć w procesach związanych ze zdrowiem publicznym. (...) Na reklamę, marketing, ocieplenie wizerunku wydawane są znaczne kwoty _ - alarmowała Anna Kozieł z Biura WHO w Polsce.

Aneta Król-Żurawska z Instytutu Spraw Publicznych podkreślała, że _ lobbing jest i będzie, trzeba się z tym pogodzić ale będąc świadomym problemu trzeba go monitorować i analizować _.

Koordynator ogólnopolskich kampanii społecznych Lokal Bez Papierosa.pl oraz Polska Bez Dymu Magdalena Petryniak oceniła, że branży tytoniowej w wyniku zintensyfikowanych działań udaje się niestety osiągnąć część zamierzeń związanych z ochroną własnych interesów. Jako przykład wskazała odsunięcie w czasie wprowadzenia graficznych ostrzeżeń prozdrowotnych na opakowaniach wyrobów tytoniowych, co miało nastąpić w przyszłym roku.

WHO ocenia że palenie papierosów jest główną przyczyną zgonów, którym można zapobiec. Organizacja szacuje, że każdego roku z powodu nałogu na świecie umiera ok. 6 milionów osób, z czego ok. 600 tys. stanowią bierni palacze.

Czytaj więcej w Money.pl
Robi to 3800 nastolatków dziennie. Ostrzegają Każdego dnia 3800 amerykańskich dzieci w wieku poniżej 18. roku życia sięga po raz pierwszy po papierosa, a ponad tysiąc z nich pozostaje palaczami.
Zmuszą do ograniczania palenia. Mają sposoby Rząd przygotował projekt ustawy ograniczającej palenie w miejscach publicznych i rozpocznie kampanię na rzecz zmiany wizerunku palacza.
Masz dość papierosów? Spróbuj tego Akupunktura i hipnoza mogą być skutecznymi sposobami na rzucanie nałogu tytoniowego - wynika z najnowszych badań kanadyjskich naukowców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)