Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich pod znakiem spraw rodzinnych

0
Podziel się

Kwestie związane z rozwodem, opieką nad dziećmi, podziałem majątku,
spadkiem - w tych sprawach najczęściej zgłaszali się Polacy do adwokatów w ramach Dnia Bezpłatnych
Porad Adwokackich; został on zorganizowany po raz trzeci.

bEgDsfNh

Kwestie związane z rozwodem, opieką nad dziećmi, podziałem majątku, spadkiem - w tych sprawach najczęściej zgłaszali się Polacy do adwokatów w ramach Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich; został on zorganizowany po raz trzeci.

Ponad 900 adwokatów i aplikantów adwokackich w ponad 180 miastach całej Polski udzielało w sobotę bezpłatnych porad prawnych zorganizowanych przez Naczelną Radę Adwokacką (NRA). Ze wstępnych szacunków wynika, że z porad skorzystało ok. 14,5 tys. osób.

"Najczęściej odwiedzający kancelarie adwokackie zgłaszali się z problemami związanymi z rozwodami, uprawnieniami rozwodzących się, podziałem majątku, spadkami" - powiedział PAP szef biura prasowego NRA Paweł Rochowicz.

bEgDsfNj

"Często poruszano też problemy z prawa pracy, przychodzili np. pracownicy, którzy czuli się niesłusznie zwolnieni i pytali, jakie mają możliwości dochodzenia swoich praw" - dodał. Wśród zainteresowanych akcją było wiele osób niepełnosprawnych.

Zdaniem Rochowicza, największa frekwencja była w Łodzi, gdzie z porad skorzystało ok. tysiąca osób.

Jak zaznaczył, większość osób, które zgłaszały się po poradę, przynosiła ze sobą dokumenty, dzięki czemu pomoc adwokatów była bardziej efektywna. "Podziałał nasz apel o przynoszenie dokumentów. Dzięki temu wiele osób, które przyszły, sam na sam z adwokatem w spokoju mogło omówić nawet intymne szczegóły swoich problemów" - zaznaczył.

Wprawdzie akcja zakończyła się formalnie o godz. 15, jednak wiele kancelarii przedłużyło swój udział w niej z powodu dużego zainteresowania.

bEgDsfNp

Zenon Marciniak, wiceprezes NRA, podkreślił, że trzecia edycja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich była bardzo potrzebna. Zaznaczył, że w ten sposób udało się połączyć społeczną potrzebę konsultacji prawnych ze społeczną dojrzałością adwokatów.

Dni Bezpłatnych Porad Prawnych na skalę ogólnopolską to inicjatywa zmarłej w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia prezes NRA mec. Joanny Agackiej-Indeckiej. Akcja jest skierowana przede wszystkim do osób mniej zamożnych; adwokaci i aplikanci uczestniczą w niej bezpłatnie.

W maju ubiegłego roku, podczas pierwszej edycji akcji, udzielono pomocy ponad 12 tys. osób. Z kolei w październiku zeszłego roku o poradę zwróciło się 14 tys. osób. Za każdym razem w akcji brało udział kilkuset adwokatów. (PAP)

ktt/ itm/

bEgDsfNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)