Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień Ratownictwa Medycznego po raz pierwszy

0
Podziel się:

Na terenie szpitala powiatowego w Wyszkowie
(Mazowieckie) z udziałem m.in. ministra zdrowia Zbigniewa Religi
oraz ratowników medycznych odbyły się w piątek po raz pierwszy
obchody Dnia Ratownictwa Medycznego, połączone z 50-leciem
istnienia pogotowia ratunkowego w tym mieście.

Na terenie szpitala powiatowego w Wyszkowie (Mazowieckie) z udziałem m.in. ministra zdrowia Zbigniewa Religi oraz ratowników medycznych odbyły się w piątek po raz pierwszy obchody Dnia Ratownictwa Medycznego, połączone z 50-leciem istnienia pogotowia ratunkowego w tym mieście.

Minister zdrowia podkreślił, że ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, którą w czwartek podpisał prezydent Lech Kaczyński, jest dokumentem niezwykłej wagi. Przypomniał, że czekano na nią od 2001 roku, ponieważ jej wprowadzenie wiązało się z dużymi nakładami.

Religa zaznaczył, że jej uchwalenie to dopiero pierwszy krok. "Z każdą ustawą jest tak, że to dopiero życie ją doskonali. Wdrożenie w życie tej ustawy i realizacja codzienna pokażą, co należy poprawić" - mówił.

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od pokazu ćwiczeń z udziałem wszystkich służb ratowniczych - straży pożarnej, policji i pogotowia, które mają współpracować w zintegrowanym systemie ratownictwa.

W czasie tego pokazu ratownicy przeprowadzili akcję ratunkową i udzielili pomocy rannym w wypadku samochodowym, którzy następnie zostali przetransportowani do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz karetką pogotowia.

W uroczystościach, podczas których wręczono odznaczenia obecnym i byłym pracownikom wyszkowskiego szpitala, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz środowisk medycznych.

W czwartek prezydent podpisał ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Zakłada m.in. utworzenie w urzędach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR), które będą przyjmować zgłoszenia z numeru alarmowego 112 i natychmiast informować odpowiednie służby o nagłych wypadkach.

W systemie ratownictwa mają współdziałać: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, w tym także lotnicze, oraz organy administracji rządowej, zajmujące się realizacją zadań z tego zakresu. Zespoły ratownictwa będą dzielić się na specjalistyczne (lekarz i pielęgniarka lub ratownik; co najmniej trzy osoby) i podstawowe (bez lekarza; co najmniej dwie osoby).

Ponadto w ustawie znalazły się zapisy o obowiązkowej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy w szkołach i o ustanowieniu 13 października Dniem Ratownictwa Medycznego.(PAP)

gdy/ aja/ pz/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)