Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dziennik" Jana Józefa Szczepańskiego ukaże się na jesieni

0
Podziel się:

Pierwszy tom niepublikowanego dotychczas "Dziennika" Jana Józefa
Szczepańskiego ukaże się na jesieni. "Ta książka będzie wielkim powrotem znakomitego pisarza" -
zapowiada Wydawnictwo Literackie, które opublikuje "Dziennik".

Pierwszy tom niepublikowanego dotychczas "Dziennika" Jana Józefa Szczepańskiego ukaże się na jesieni. "Ta książka będzie wielkim powrotem znakomitego pisarza" - zapowiada Wydawnictwo Literackie, które opublikuje "Dziennik".

"Dziennik" Jana Józefa Szczepańskiego obejmuje lata 1945-2002 - od wyjścia autora z AK-owskiej partyzantki po ostatnie zapiski ze szpitala, gdzie zmarł. "Wiek XX to w literaturze polskiej wiek wielkich dzienników - Gombrowicza, Dąbrowskiej, Nałkowskiej, Herlinga-Grudzińskiego. Nieznany dotąd dziennik Jana Józefa Szczepańskiego staje teraz w ich rzędzie. Wyraziste, mocne i świetne pisarsko świadectwo obejmuje całe powojenne półwiecze" - pisze o książce Tomasz Fijałkowski, długoletni współpracownik Szczepańskiego.

Pierwszy tom "Dziennika", który ukaże się jesienią, zawiera zapisy z lat 1945-1956 - od końca wojny, przez podjęcie pracy pisarskiej, związki z ludźmi z kręgu "Tygodnika Powszechnego" - po rok 1956. W zapiskach Szczepańskiego znajdziemy i teksty stricte dziennikowe dotyczące życia prywatnego, autoanalizy, życia rodzinnego, opisy środowiska literackiego, podróży, spotkań z ludźmi, jak i poruszający obraz początków PRL-u.

"Czas odbudowy kraju i wprowadzania nowego ustroju, grozę stalinizmu i nadzieje odwilży oglądamy z perspektywy człowieka, który nie odmawia uczestnictwa w życiu publicznym, ale nie chce sprzeniewierzyć się własnemu systemowi wartości i płaci za to sporą cenę. Wydarzenia historyczne, jak choćby zamknięcie przez władze +Tygodnika Powszechnego+ czy Październik'56, sąsiadują na tych kartach z realiami codzienności, co sprawia, że podczas lektury czujemy klimat tamtych lat" - podkreśla Fijałkowski.

Jan Józef Szczepański urodził się w 1919 r. w Warszawie, uczestniczył w kampanii wrześniowej, był oficerem AK i partyzantem. Ukończył orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i osiadł w Krakowie. Tuż po wojnie był przewodnikiem po Zamku Królewskim na Wawelu, później redaktorem w "Tygodniku Powszechnym" i Państwowym Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie, a także kierownikiem Literackim Teatru Groteska. Wydał kilkanaście powieści, m.in. "Portki Odysa", "Polska jesień", "Pojedynek" "Ikar", "Wyspa" oraz tomy opowiadań m.in. "Dzień bohatera", "Motyl", "Za przełęczą", "Trzy czerwone róże", "Historyjki". Do najbardziej znanych zbiorów reportaży Szczepańskiego należą: "Zatoka Białych Niedźwiedzi", "Trzy podróże" i "Przed nieznanym trybunałem".

Po podpisaniu w 1976 roku "Listu 59" Jan Józef Szczepański dostał zakaz publikacji. W grudniu 1980 r. na fali przemian został wybrany przewodniczącym Związku Literatów Polskich. Funkcję tę pełnił aż do rozwiązania związku w stanie wojennym. Swoją działalność w tamtym czasie opisał w szkicach "Kadencja". Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Jan Józef Szczepański był też podróżnikiem do najodleglejszych zakątków Ziemi, alpinistą, polarnikiem. W "Dzienniku" są także relacje z jego wypraw w góry.

"Dziennik" Jana Józefa Szczepańskiego ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. (PAP)

aszw/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)