Notowania

wiadomości
04.01.2014 08:44

Dziesięć lat po śmierci Doroty Terakowskiej WL wznawia jej książki

W sobotę mija dziesięć lat od śmierci dziennikarki i pisarki Doroty Terakowskiej. Wydawnictwo Literackie wznawia wydawanie jej najlepszych książek w nowej szacie graficznej - w styczniu ukaże się "Córka czarownic".

Podziel się
Dodaj komentarz

W sobotę mija dziesięć lat od śmierci dziennikarki i pisarki Doroty Terakowskiej. Wydawnictwo Literackie wznawia wydawanie jej najlepszych książek w nowej szacie graficznej - w styczniu ukaże się "Córka czarownic".

W kolejnych miesiącach mają być wydane: "Tam, gdzie spadają anioły", "W krainie kota" oraz "Samotność bogów".

"Planujemy zorganizować w Warszawie i Krakowie cykl spotkań poświęconych Dorocie Terakowskiej i chcemy, by jej twórczość zagościła na tegorocznych, markowych imprezach literackich" - powiedział PAP dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego Marcin Baniak.

Terakowska pisała dla dzieci i młodzieży, a jej książki są wciąż bardzo popularne.

"Mimo, że świat się zmienia, technologie idą do przodu, nastolatkowie borykają się w gruncie rzeczy z podobnymi problemami, jak ich rodzice, czyli ci, którzy w latach 80. czytali książki Terakowskiej. Potrzeba akceptacji i odnalezienia się w grupie rówieśników, przyjaźń, pierwsza miłość, to wszystko dotyczy także współczesnych młodych ludzi i o tym między innymi opowiadała Terakowska. Dlatego WL z przyjemnością wznawia jej książki, a każdy ich nakład schodzi z półek księgarskich. Dorota Terakowska wciąż jest jedną z najpopularniejszych polskich autorek powieści dla młodzieży" - mówił Baniak.

Przypomniał, że Terakowska była pisarką, która chętnie podróżowała po Polsce i spotykała się z czytelnikami, często w bardzo małych miejscowościach, jest pamiętana, a jej powieści są polecane przez rodziców dzieciom.

Dorota Terakowska urodziła się 30 sierpnia 1938 r. w Krakowie. Dyplom z socjologii obroniła w 1965 r.

W latach 1965-1968 była pracownikiem naukowym w Pracowni Socjologii Kultury przy Pałacu pod Baranami. W latach 1969-1981 i od roku 1991 pełniła funkcje redaktora i publicystki "Gazety Krakowskiej", przez wiele lat była też związana z "Przekrojem" (1976-1989) oraz "Zeszytami Prasoznawczymi" (1983-1989). Była współzałożycielem i współpracowniczką "Czasu Krakowskiego" (1990 r.), a także wiceprezesem Spółdzielni Dziennikarzy Przekrój (1995-1999). Należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1971-1981), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989 r.) oraz Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (od 1982 r.).

Od wydania "Gumy do żucia" (1986 r.) poświęciła się niemal wyłącznie literaturze. Otrzymała trzy nagrody polskiej sekcji IBBY - Światowej Rady Książek dla Młodzieży za powieści: "Córka czarownic" (1992), "Samotność bogów" (1998) i "Tam gdzie spadają anioły" (1999) oraz nagrody: Dziecięcy bestseller 1995 za książkę "Lustro Pana Grymsa", Najlepsza Książka Wiosna'98 za "Samotność bogów". W 1998 roku była nominowana do Paszportu Polityki. Napisała także: "Babci Brygidy szaloną podróż po Krakowie", "Władcę Lewawu", "W krainie kota", "Poczwarkę", "Ono", "Być rodziną", "Dobry adres to człowiek".

Jak wspominali pracownicy WL miała swoją metodę pisania: nową książkę zaczynała od napisania zakończenia oraz pierwszego zdania. Gdy to już było, stworzenie reszty nie stanowiło już problemu.

Zmarła 4 stycznia 2004 r. Była żoną znanego dokumentalisty Macieja Szumowskiego, a także matką reżyserki Małgorzaty Szumowskiej i dziennikarki Katarzyny T. Nowak, która w 2005 roku w Wydawnictwie Literackim opublikowała książkę "Moja mama czarownica. Opowieść o Dorocie Terakowskiej".(PAP)

wos/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz