Notowania

kraje
14.10.2009 05:31

Dziś w kraju:

Dziś środa, dwieście osiemdziesiąty siódmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.59, zachód o 17.44. Imieniny obchodzą: Alan, Bernard, Dominik i Kalikst.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziś środa, dwieście osiemdziesiąty siódmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.59, zachód o 17.44. Imieniny obchodzą: Alan, Bernard, Dominik i Kalikst.


Prezydent Lech Kaczyński ma dziś po południu powołać trzech nowych ministrów. Zapowiedział to prezydencki minister Paweł Wypych.

Wczoraj kancelaria premiera poinformowała, że szef rządu zdecydował, iż nowym minister spraw wewnętrznych i administracji zostanie Jerzy Miller, sprawiedliwości - Krzysztof Kwiatkowski, sportu - Adam Giersz.

Do zmian w rządzie doszło w związku z tzw aferą hazardową - podejrzeniem nieprawidłowości w pracach nad zmianą tzw ustawy hazardowej. Prominentni politycy PO mieli lobbować na rzecz biznesmenów z branży hazardowej.

Politycy PO odrzucają zarzuty, jednak w powstałej sytuacji z rządu odeszli: Mirosław Drzewiecki (b. minister sportu), Grzegorz Schetyna (b. wicepremier i szef MSWiA), Andrzej Czuma (b. minister sprawiedliwości) i Adam Szejnfeld (b. wiceminister gospodarki). Stanowiska szefa klubu PO i przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów stracił Zbigniew Chlebowski.

Nazwiska Drzewieckiego, Schetyny i Szejnfelda pojawiają się w materiałach CBA dotyczących tzw afery hazardowej. Czuma ściągnął na siebie krytykę stwierdzeniem, że w materiałach CBA nie ma dowodów przeciwko Drzewieckiemu i Chlebowskiemu.

mok/


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ma dziś rozmawiać z szefami klubów: PiS Przemysławem Gosiewskim, PSL Stanisławem Żelichowskim oraz PO Grzegorzem Schetyną na temat powołania komisji śledczej ds. "afery hazardowej".

Wczoraj marszałek spotkał się w tej sprawie z szefem klubu SLD Grzegorzem Napieralskim. Projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczej złożyły kluby PiS i Lewicy. Najprawdopodobniej w tym tygodniu swój projekt złoży też PO.

Komorowski zapowiedział, że będzie namawiał kluby parlamentarne, aby komisja śledcza ds. "afery hazardowej" była jak najmniej liczna, bo taka może skutecznie działać. Jego zdaniem, powinna odzwierciedlać układ większościowy, jaki obecnie jest w Sejmie.

mok/


Dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczyna dziś wicepremier i minister obrony Izraela Ehud Barak. Po południu spotka się on z premierem Donaldem Tuskiem.

Izraelski wicepremier rozmawiać będzie także z szefem MON Bogdanem Klichem, na zaproszenie którego składa wizytę w Polsce - oraz z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Tematem rozmów ma być stan i perspektywy współpracy polsko-izraelskiej.

Według MON, wizyta Baraka mieści się w ramach regularnych dwustronnych kontaktów i konsultacji dotyczących polityki bezpieczeństwa, co potwierdziła wizyta, jaką na przełomie maja i czerwca złożył w Izraelu minister Klich.

mok/


Trybunał Konstytucyjny ma zbadać dziś, czy karanie za naruszenie przepisów ruchu drogowego karą pieniężną i systemem punktowym nie narusza konstytucji, a także czy dopuszczalna jest sprzedaż przez policję zatrzymanego samochodu, jeżeli nie stanowi on własności osoby kierującej.

Przepisy te zawiera nowelizacja prawa o ruchu drogowym z 2 kwietnia 2009 roku, którą skierował do Trybunału prezydent Lech Kaczyński. Prezydent m.in. za zbyt dotkliwy uważa przepis, pozwalający na odebranie samochodu kierującemu w przypadku, gdy ten nie uiści kary za przekroczenie prędkości. Zdaniem prezydenta to samo dotyczy przepisu pozwalającego na odebranie kierowcy samochodu w przypadku, gdy nie uiści on dobrowolnie kary, a następnie umożliwiającego sprzedaż tego auta - nawet jeżeli w chwili przekroczenia prędkości nie kierował nim właściciel.

Trybunał zbada sprawę w pełnym składzie.

dom/ pz/


Dziś obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia on rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Święto wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Jest w szkołach dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.

Z tej okazji w kancelarii premiera odbędzie się uroczystość z udziałem premiera Donalda Tuska i minister edukacji Katarzyny Hall. Zasłużonym nauczycielom zostaną wręczone odznaczenia państwowe, medale, nagrody ministra, a także - po raz drugi w historii polskiej oświaty - nadane zostaną tytuły honorowego profesora oświaty.

W całym kraju odbędą się uroczystości organizowane przez władze lokalne; nauczyciele otrzymają nagrody i medale.

dsr/


Przed Sądem Okręgowym w Warszawie ma być dziś kontynuowany proces wytoczony przez firmę Amway producentowi filmu "Witajcie w życiu", prezentującego techniki oddziaływania na ludzi stosowane w tej korporacji. Od 1997 r. toczą się spory sądowe wokół filmu.

W 56-minutowym dokumencie, zamówionym przez TVP, a wyprodukowanym przez spółkę "Contra Studio", kilku dystrybutorów Amwaya przedstawiało ideologię firmy, metody werbowania współpracowników i fragmenty szkoleń. Sceny z ich udziałem połączono z inscenizacjami, w których uczestniczyły osoby niezwiązane z Amwayem. Jeszcze przed emisją film został zaskarżony przez korporację oraz kilku jej dystrybutorów. TVP i producentowi zarzucili oni "narażenie na utratę społecznego zaufania potrzebnego do prowadzenia działalności". Twierdzili, że film, stosując manipulację, prezentuje negatywny obraz korporacji jako nastawionej tylko na sukces materialny. Dystrybutorzy zarzucali twórcom filmu, że uzyskali zgodę na nagrania, zapewniając ich, że nie będzie to film o Amwayu, ale o nich samych.

W 1995 r. warszawski sąd w drodze tzw. zabezpieczenia powództwa zakazał emisji filmu w TVP - co spotkało się z krytyką w mediach; pojawiły się głosy o powrocie cenzury. Kilkudziesięciu dziennikarzy podpisało list otwarty, domagając się ustanowienia prawa uniemożliwiającego stosowanie procedur, które de facto są cenzurą prewencyjną, ograniczającą prawo twórców do wypowiedzi i prawo obywateli do informacji.

Film "Witajcie w życiu" pojawił się w obiegu nieoficjalnym, sprzedawany był m.in. na bazarach. Nagradzano go na festiwalach, gdzie odbywały się pokazy zamknięte. Miał być pokazany we wtorek na Warszawskim Festiwalu Filmowym, ale prezentację w ostatniej chwili odwołano.

gdy/ pz/

Tagi: kraje, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz