Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dziś w kraju

0
Podziel się:

Dziś niedziela, trzysta piąty dzień roku. Wszystkich Świętych. Wschód
słońca o godz. 6.31, zachód o 16.07. Imieniny obchodzą: Seweryn, Wiktoryna i Warcisław.

Dziś niedziela, trzysta piąty dzień roku. Wszystkich Świętych. Wschód słońca o godz. 6.31, zachód o 16.07. Imieniny obchodzą: Seweryn, Wiktoryna i Warcisław.


Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski udaje się dziś z czterodniową wizytą do Stanów Zjednoczonych. W Waszyngtonie będzie rozmawiał z sekretarz stanu Hillary Clinton i demokratycznym przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, Johnem Kerrym, kandydatem na prezydenta w wyborach w 2004 r.

Wstępny program wizyty przewiduje także spotkanie ministra z doradcą prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, emerytowanym generałem Jimem Jonesem.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski mówił w sobotę dziennikarzom, że trudno sobie wyobrazić, by temat nowej, amerykańskiej propozycji dotyczącej obrony przeciwrakietowej nie zaistniał w rozmowach ministra w Stanach. Jak zaznaczył, zanim zostanie doprecyzowany udział Polski w tym przedsięwzięciu będzie się musiało odbyć wiele rund takich rozmów.

Szef dyplomacji weźmie także udział w trzech konferencjach na temat Polski i Europy środkowowschodniej. W Brookings Institution wraz ze szwedzkim ministrem spraw zagranicznych Carlem Bildtem oraz komisarz ds. stosunków zewnętrznych UE Benitą Ferrero-Waldner będzie opowiadał o Partnerstwie Wschodnim. "Będziemy starali zainteresować się naszych amerykańskim partnerów udziałem w tej unijnej inicjatywie" - zapowiada Paszkowski.

Ponadto minister wspólnie w Leszkiem Balcerowiczem oraz Szefem NBP Sławomirem Skrzypkiem będą w Banku Światowym mówić o polskich doświadczeniach transformacji.

Ostatnia z konferencji, w której weźmie udział Sikorski, w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) poświecona będzie strategicznej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa pomiędzy Ameryką i Europą.

Stosunki polsko-amerykańskie stały się tematem licznych komentarzy po porzuceniu przez administrację Obamy planu umieszczenia w Polsce bazy systemu obrony rakietowej. Nagłe ogłoszenie tej decyzji, w dodatku w 70 rocznicę inwazji sowieckiej 17 września 1939 r., sprawiło, że komentatorzy interpretowali to jako gest w kierunku Rosji kosztem Polski.

W miesiąc później jednak do Warszawy przybył wiceprezydent Joe Biden z potwierdzeniem oferty współpracy przy realizacji nowego projektu obrony rakietowej w Europie. W Polsce mogłaby się znaleźć baza tego systemu, który ma chronić Europę przed irańskimi rakietami krótkiego i średniego zasięgu.

stk/ laz/


Dziś obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego jest to "uroczystość tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie". Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni, którym Kościół w sposób szczególny chce oddać hołd.

Głównym uroczystościom na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Odprawi mszę św. w kościele św. Karola Boromeusza, podczas której wygłosi homilię. Po mszy św. poprowadzi procesję po cmentarzu, poświęcając groby.

Na Wolskim Cmentarzu Prawosławnym w Warszawie odbędzie się wspólna ekumeniczna procesja prawosławnych i katolików. Poprzedzi ją nabożeństwo w intencji zmarłych spoczywających na tej nekropolii, odprawione przez kapłanów obu obrządków.

Na cmentarzach w całym kraju odbędą się kwesty na ratowanie najcenniejszych nagrobków i zabytkowych nekropolii. W Warszawie, obok organizowanej po raz 35 lat kwesty na Starych Powązkach, odbędzie się m.in. zbiórka pieniędzy na renowację grobów powstańczych, organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

skz/


Dziś wieczorem w 15 polskich miastach odbędzie się "Litania Miast" - spotkanie modlitewne związane z uroczystością Wszystkich Świętych. Uczestnikami Litanii będą m.in. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Warszawa, Kraków, Łowicz i Tarnów.

W każdym z miast wierni pod przewodnictwem duchownego pomodlą się o dusze zmarłych ale też usłyszą opowieść o konkretnej osobie, związanej z danym regionem, która w swoim życiu realizowała ideały chrześcijańskie.

Dzięki telebimom ustawionym w miejscu każdego ze zgromadzeń, uczestnicy będą widzieli prezentacje wiernych z innych miast uczestniczących w spotkaniu. Na koniec z Krakowa głos ma zabrać kardynał Stanisław Dziwisz.

aks/ jm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)