Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzisiaj w nocy maksimum Perseidów

0
Podziel się:

Dzisiaj, w godzinach wieczornych wystąpi maksimum aktywnego roju Perseidów,
w którym będzie można obserwować prawie sto meteorów na godzinę - poinformował PAP dr hab.
Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

bEsAkoJh

Dzisiaj, w godzinach wieczornych wystąpi maksimum aktywnego roju Perseidów, w którym będzie można obserwować prawie sto meteorów na godzinę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Utworzone przez kometę 109P/Swift-Tuttle Perseidy to jeden z największych i najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba. Są one aktywne w okresie od 17 lipca do 25 sierpnia z wyraźnym maksimum występującym w okolicach 12 sierpnia, kiedy to zwykle możemy obserwować około 100 meteorów na godzinę.

W tym roku maksymalnej liczby meteorów oczekujemy dziś od 15:15 do jutra do godz. 3:45. Najbardziej prawdopodobny okres maksimum to jednak czas od 20:15 do 22:45. O godzinie 20:15 jest jeszcze w Polsce jasno, ale obserwacje można zaczynać około godziny 21:15 więc jest spora szansa na to, że samo maksimum aktywności uda nam się dojrzeć.

bEsAkoJj

O tak wczesnej porze problemem jest jednak niskie położenie radiantu roju (czyli miejsca, z którego zdają się wybiegać meteory), który jest zlokalizowany na granicy konstelacji Perseusza i Żyrafy. Wieczorem znajduje się on tylko około 30 stopni nad północno-wschodnim horyzontem.

Dlatego trzeba mieć nadzieję, że maksimum przesunie się na godziny późniejsze. Około północy radiant jest już 45 stopni nad horyzontem, a o 2 w nocy prawie 60 stopni nad horyzontem.

Warto jeszcze nadmienić, że w obserwacjach prawie w ogóle nie będzie przeszkadzał Księżyc, który zachodzi wieczorem. Stworzy to bardzo dobre warunki do obserwacji.

Roje meteorów są bardzo kapryśne i trudno przewidywać ich zachowanie. Trudno więc wskazać konkretną godzinę, o której wyjść na obserwacje. Wieczorem spodziewamy się samego maksimum ale radiant jest nisko, później radiant jest wyżej ale będziemy oddalać się od maksimum. Cała noc wydaje się więc dobrym czasem do obserwacji i w zasadzie liczby godzinne na poziomie 50-100 zjawisk są pewne - wyjaśnia Olech.

bEsAkoJp

Zaznacza, że dużą liczbę meteorów dojrzymy tylko wtedy, gdy będziemy obserwować meteory z ciemnego miejsca oddalonego od świateł miejskich. Warto też przez 10-15 minut zaadoptować wzrok do ciemności, co powoli nam dojrzeć słabsze meteory. Nie należy spoglądać w jakieś konkretne miejsce na sferze niebieskiej, lecz raczej powoli wodzić wzrokiem po nieboskłonie.

Aktualne prognozy pogody mówią, że największe szanse na bezchmurne niebo mają mieszkańcy Polski południowej i południowo-wschodniej. (PAP)

aol/ tot/

bEsAkoJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)