Notowania

rosja
01.07.2009 12:40

Dziura w budżecie Rosji - 80 mld dolarów

Taka jest prognozowana wielkość deficytu w przyszłorocznym budżecie państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ed Yourdon/CC/Flickr)

W 2010 roku deficyt budżetu federalnego Rosji przekroczy 6 proc. PKB - poinformował doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Arkadij Dworkowicz, cytowany przez dziennik _ Wiedomosti _.

Także wiceminister finansów Dmitrij Pankin szacuje, że przyszłoroczny deficyt budżetowy wyniesie około 6 proc. PKB. Jego prognozę przytoczył z kolei dziennik _ Kommiersant _.

Analitycy ostrzegają, że przy takim deficycie budżetu Fundusz Rezerwowy, którego dysponentem jest rząd i z którego ten planował korzystać także w 2011 roku, wyczerpie się już w połowie 2010 roku.

W 2009 roku deficyt budżetowy przekroczy 8 proc. PKB (wobec nadwyżki w wysokości 6 proc. PKB w 2008 roku).

W maju wicepremier i minister finansów Aleksiej Kudrin prognozował, że deficyt budżetu w 2010 roku wyniesie 5 proc. PKB.

_ Wiedomosti _ obliczyły, iż przy prognozowanym przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego produkcie krajowym brutto w 2010 roku na poziomie 42 bln rubli (1,35 bln dolarów) deficyt budżetowy w wysokości 6 proc. PKB wyniesie około 2,5 bln RUB (około 80 mld dolarów).

Na pokrycie tego deficytu Ministerstwo Finansów zamierza pożyczyć 1 bln rubli (32,2 mld dolarów) na rynku wewnętrznym i 10 mld dolarów - za granicą. Reszta środków - czyli prawie połowa - ma pochodzić z Funduszu Rezerwowego.

Wśród zagranicznych instytucji finansowych, od których Rosja w przyszłym roku chciałaby pożyczyć pieniądze, wiceminister Pankin wymienił Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Nordic Investment Bank.

_ Wiedomosti _ oceniają, że w 2010 roku w Funduszu Rezerwowym pozostanie 1,7 bln rubli (54,8 mld dolarów). Jednak pod warunkiem, że w tym roku rząd nie wypłaci z niego więcej niż planowane 2,7 bln RUB (87 mld dolarów) oraz że nie dojdzie do gwałtownych wahań kursowych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kolejnej wojny gazowej nie da się uniknąć ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/kolejnej;wojny;gazowej;nie;da;sie;uniknac,119,0,486263.html )
* [ Putin prognozuje cenę ropy. Rosja zarobi więcej ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/putin;prognozuje;cene;ropy;rosja;zarobi;wiecej,241,0,485873.html )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz