Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipski sąd zakazuje działalności Bractwa Muzułmańskiego

0
Podziel się:

#
dochodzi reakcja Bractwa Muzułmańskiego
#

bEDuEHNh

# dochodzi reakcja Bractwa Muzułmańskiego #

23.09. Kair (PAP/Reuters,AP,AFP) - Egipski sąd zakazał w poniedziałek Bractwu Muzułmańskiemu prowadzenia wszelkiej działalności w kraju, rozszerzając tym samym kampanię osłabienia islamistycznego ruchu odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Bractwo ocenia decyzję jako polityczną.

Poza wprowadzeniem zakazu działalności dla Bractwa Muzułmańskiego i związanych z nim struktur sąd postanowił również skonfiskować aktywa organizacji już wcześniej zamrożone.

bEDuEHNj

Popierany przez armię rząd Egiptu rozprawia się, jak pisze Reuters, w najbardziej zdecydowany od dziesięcioleci sposób z islamistycznym ugrupowaniem, które twierdzi, że ma milion członków.

Bractwo skrytykowało na Twitterze decyzję sądu jako "polityczną i mającą znamiona korupcji"; organizacja ta zapowiedziała, że pozostanie w Egipcie i będzie "działać w terenie".

"Junta próbuje uciszać kogokolwiek, kto jej się przeciwstawia; orzeczenie sądu jest umotywowane politycznie i jest elementem represji wymierzonych w Bractwo Muzułmańskie" - napisano na Twitterze.

Bractwo Muzułmańskie działało w Egipcie nielegalnie od 1954 roku, ale w marcu bieżącego roku zarejestrowało się jako organizacja pozarządowa.

bEDuEHNp

Bractwo oskarża egipską armię o dokonanie zamachu stanu na początku lipca, gdy ta odsunęła od władzy wywodzącego się z Bractwa, lecz wybranego w demokratycznym głosowaniu Mohammeda Mursiego. W następstwie protestów zwolenników i sojuszników Mursiego i późniejszych zamieszek, które przetoczyły się przez Egipt, ponad tysiąc osób, głównie sojuszników b. prezydenta, zginęło, a ponad 2 tysiące islamistów zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia. (PAP)

cyk/ mmp/ mc/

14635526 14635352 14635406 14636989 14637350 14637064

bEDuEHNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)