Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: 450 członków Bractwa Muzułmańskiego podjęło głodówkę

0
Podziel się:

Egipskie Bractwo Muzułmańskie poinformowało w poniedziałek, że ponad 450
jego członków, w tym wiele osób z najbliższego otoczenia obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego,
rozpoczęło strajk głodowy w proteście przeciwko przetrzymywaniu ich w więzieniach.

Egipskie Bractwo Muzułmańskie poinformowało w poniedziałek, że ponad 450 jego członków, w tym wiele osób z najbliższego otoczenia obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego, rozpoczęło strajk głodowy w proteście przeciwko przetrzymywaniu ich w więzieniach.

Na Twitterze organizacja podała, że głodówka jest reakcją na "nieludzkie traktowanie, jakiemu są poddawani w więzieniu".

Nowe władze kraju, którym kierują de facto wojskowi, po obaleniu Mursiego 3 lipca rozpoczęły falę represji wobec jego zwolenników; pochłonęła ona do tej pory ponad tysiąc ofiar śmiertelnych, a tysiące ludzi zostało aresztowanych.

Podobnie jak sam Mursi, niemal całe kierownictwo Bractwa, organizacji utworzonej 85 lat temu, znalazło się w areszcie i jest objęte dochodzeniami, w szczególności za podżeganie do zabójstwa przeciwników obalonego szefa państwa.

"Wielu więźniom politycznym z Bractwa Muzułmańskiego zakazano odwiedzin bliskich, pomocy prawnej oraz medycznej; przebywają w przeludnionych i brudnych celach" - twierdzi Bractwo na Twitterze.

Wśród więźniów, którzy przystąpili do głodówki, są zastępca przywódcy organizacji Chairat el-Szater czy doradca Mursiego z czasów jego prezydentury Essam al-Haddad.

Armia obaliła Mursiego 3 lipca w następstwie masowych demonstracji, których uczestnicy zarzucali prezydentowi, że reprezentuje jedynie interesy Bractwa. Mursi był pierwszym wybranym w demokratycznych wyborach przywódcą Egiptu.(PAP)

ksaj/ mc/

15360383

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)