Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt czeka na decyzję. Rada Prawna przełożyła termin posiedzenia

0
Podziel się

Najwyższa Rada Prawna uznała już wcześniej prezydenckie dekrety za zamach na niezawisłość sądownictwa.

Egipt czeka na decyzję. Rada Prawna przełożyła termin posiedzenia
(PAP/EPA)
bDBunVJx

Najwyższa Rada Prawna - zwierzchni organ wymiaru sprawiedliwości Egiptu -przełożyła _ z powodów administracyjnych _ zaplanowane na ten dzień posiedzenie ws. legalności konstytuanty, która przygotowała kontrowersyjny projekt nowej ustawy zasadniczej.

Poinformowali o tym agencję Associated Press przedstawiciele egipskich władz, zastrzegając anonimowość. Jak podali, nie wiedzą, czy nowy termin posiedzenia Rady został wyznaczony.

Według anonimowego adwokata, na którego powołuje się agencja AFP, posiedzenie zostało odroczone, ponieważ sędziowie uznali, że nie mogą się zebrać z powodu odbywającej się dziś przed budynkiem Rady licznej manifestacji. Więcej szczegółów nie ujawniono.

bDBunVJz

Informacja o przesunięciu posiedzenia Najwyższej Rady Prawnej nadeszła w chwili, gdy tysiące zwolenników prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego zebrały się przed budynkiem tego gremium w Kairze w oczekiwaniu na orzeczenie w sprawie legalności konstytuanty.

Manifestujący islamiści spędzili noc przed siedzibą Rady, próbując uniemożliwić sędziom wejście do budynku - powiedział AFP jeden z demonstrantów. Wiele osób trzymało plakaty z wizerunkiem prezydenta Mursiego.

Gdyby Rada zdecydowała o rozwiązaniu zgromadzenia konstytucyjnego, los konstytucji już zatwierdzonej przez to zgromadzenie w piątek pozostaje niejasny. Jeśli dojdzie do zaplanowanego na 15 grudnia referendum w sprawie projektu nowej konstytucji, opozycja może stanąć przed wyborem: bojkotu plebiscytu lub zmobilizowania ludzi, by głosowali za odrzuceniem projektu.

Wynik orzeczenia Rady będzie więc wyzwaniem dla prezydenta Mursiego, który w zeszłym tygodniu ogłosił pakiet dekretów znacznie poszerzających jego kompetencje.

bDBunVJF

Dekrety m.in. uniemożliwiają zaskarżanie działań prezydenta w sądach do czasu ukończenia prac nad konstytucją (co ma nastąpić w lutym przyszłego roku) oraz nie pozwalają na rozwiązanie zdominowanego przez islamistów zgromadzenia konstytucyjnego.

Mursi twierdzi, że jego dekrety są niezbędne, by chronić demokratyczną transformację kraju. Najwyższa Rada Prawna uznała już wcześniej prezydenckie dekrety za zamach na niezawisłość sądownictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą nowego dyktatora. Wyjdą na ulice Egipska opozycja wezwała do organizowania dzisiaj w całym kraju wieców przeciwko prezydentowi Mohammedowi Mursiemu.
Zemsta na reżimie. Co to oznacza dla Egiptu? Dekret zakładający powtórzenie procesów oznacza, że były prezydent Hosni Mubarak również może być powtórnie sądzony.
Prezydent Egiptu ostro wobec USA - USA i cały Zachód muszą zmienić podejście do świata arabskiego - zapowiedział prezydent Egiptu Mohammed Mursi.
bDBunVKa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)