Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Wybory prezydenckie w cieniu napięć między armią a islamistami

0
Podziel się:

Druga tura wyborów prezydenckich w Egipcie, w której zmierzyli się
kandydat Bractwa Muzułmańskiego i b. premier Hosniego Mubaraka, zakończyła się w niedzielę z
dwugodzinnym opóźnieniem w atmosferze napięć między islamistami i armią dążącą do umocnienia
władzy.

Druga tura wyborów prezydenckich w Egipcie, w której zmierzyli się kandydat Bractwa Muzułmańskiego i b. premier Hosniego Mubaraka, zakończyła się w niedzielę z dwugodzinnym opóźnieniem w atmosferze napięć między islamistami i armią dążącą do umocnienia władzy.

Bractwo Muzułmańskie oświadczyło po przeliczeniu ok. 1,4 mln kart do głosowania, że kandydat tego ugrupowania Mohamed Mursi uzyskał 61 proc. głosów, a ostatni premier Hosniego Mubaraka Ahmed Szafik otrzymał 39 proc. głosów.

W Egipcie uprawnionych do głosowania jest ok. 50 milionów ludzi. Komisja wyborcza podała, że frekwencja w drugiej turze, trwającej w sobotę i niedzielę, była niższa niż w czasie pierwszej rundy w maju, gdy wyniosła 46 proc. Właśnie podwyższeniu frekwencji miało służyć w niedzielę przedłużenie głosowania o dwie godziny. Oficjalne wyniki głosowania komisja ma podać 21 czerwca.

Tymczasem Najwyższa Rada Wojskowa (NRW), rządząca Egiptem od obalenia reżimu Mubaraka w lutym ubiegłego roku, ogłosiła wieczorem nową deklarację konstytucyjną mającą zdefiniować kompetencje nowego prezydenta. Według źródeł wojskowych tekst przewiduje, że do wyłonienia nowego parlamentu Radzie przypadnie władza ustawodawcza i kontrola budżetowa. W sobotę zgodnie z rekomendacją Sądu Konstytucyjnego poinformowano oficjalnie o rozwiązaniu dotychczasowego parlamentu, w którym większość mieli islamiści.

Deklaracja głosi, że przeprowadzenie nowych wyborów parlamentarnych ma być uzależnione od przyjęcia na drodze referendum konstytucji.

Agencja AFP informuje ponadto, że deklaracja konstytucyjna podważa skład komisji odpowiedzialnej za zredagowanie nowej ustawy zasadniczej i przyznaje NRW prawo jej rozwiązania; ciało to, zdaniem środowisk liberalnych i laickich, jest obecnie zdominowane przez islamistów. Jak napisano, zredagowanie konstytucji ma być powierzone "komisji konstytucyjnej reprezentującej wszystkie segmenty społeczeństwa", która będzie miała trzy miesiące na zakończenie prac.

Przewodniczący parlamentu Mohammed Saad el-Katatni, wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego, poinformował, że Najwyższa Rada Wojskowa został zawiadomiona o "kategorycznym sprzeciwie" wobec deklaracji konstytucyjnej, która "podważa kompetencje wybranej izby do stanowienia prawa".

Egipski Sąd Konstytucyjny uznał w czwartek za nieważne mandaty jednej trzeciej składu parlamentu, zdominowanego przez islamistów. Przewodniczący Sądu Faruk Soltan zarekomendował rozwiązanie parlamentu i rozpisanie nowych wyborów parlamentarnych. Najwyższa Rada Wojskowa zatwierdziła formalnie w sobotę decyzję trybunału i poinformowała deputowanych, że "uznaje parlament za rozwiązany od piątku".

Data nowych wyborów parlamentarnych nie jest dotychczas znana. (PAP)

ksaj/

11649529 11649214 11649674 11649882 11649973 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)