Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Zainaugurowano odnowione Muzeum Sztuki Islamu w Kairze

0
Podziel się

Po ośmiu latach prac restauracyjnych otwarto w sobotę w Kairze Muzeum
Sztuki Muzułmańskiej, które jest największym takim muzeum na świecie - podały władze Egiptu.

bEhvonOZ

Po ośmiu latach prac restauracyjnych otwarto w sobotę w Kairze Muzeum Sztuki Muzułmańskiej, które jest największym takim muzeum na świecie - podały władze Egiptu.

Odnowiony budynek muzeum uroczyście otworzył prezydent Egiptu Hosni Mubarak wraz z licznymi ministrami, w tym ministrem kultury Farukiem Hosnim i szefem Rady Starożytności Zahi Hawassem. Na wstęp do muzeum publiczność będzie musiała jednak poczekać do września.

W 25 salach muzeum oglądać można około 2500 eksponatów o wielkiej wartości artystycznej lub historycznej, wybranych ze zbiorów liczących około 100 tys. przedmiotów. Do wyjątkowych należą kolekcje rzadkich przykładów stiuków. Są też zbiory naczyń z kryształu górskiego, szkła oraz cenna ceramika, tekstylia i wyroby z metalu.

bEhvonPb

Wśród godnych uwagi eksponatów jest inkrustowany złotem klucz do Kaaby - świątyni i sanktuarium w Mekce, najważniejszego miejsca świętego muzułmanów. Klucze takie, będące arcydziełami rzemiosła, były wręczane wezyrom i innym dostojnikom na znak władzy. Dwa lata temu klucz do Kaaby z czasów Abbasydów (XII wiek) osiągnął rekordową cenę ponad 9 mln funtów na aukcji.

W kairskim muzeum znajdują się też liczne rękopiśmienne egzemplarze Koranu oraz perskie kobierce i ceramika z czasów osmańskich, jak również dawne instrumenty astronomiczne i przyrządy, jakimi posługiwali się budowniczowie i chemicy.

Położone w centrum Kairu muzeum mieści się w budynku z 1903 roku, wzniesionym specjalnie w celu ochrony tej mniej znanej części bogatego dziedzictwa kultury Egiptu. (PAP)

klm/ mc/

bEhvonPh

6780976 arch.

bEhvonPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)