Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt zniesie stan wyjątkowy i godzinę policyjną w czwartek

0
Podziel się

Trwający w Egipcie od trzech miesięcy stan wyjątkowy i godzina
policyjna zostaną zniesione w czwartek - poinformowały w środę władze w Kairze. Rząd podjął tę
decyzję po otrzymaniu stosownych dokumentów od stołecznego sądu.

bEpWjlCJ

Trwający w Egipcie od trzech miesięcy stan wyjątkowy i godzina policyjna zostaną zniesione w czwartek - poinformowały w środę władze w Kairze. Rząd podjął tę decyzję po otrzymaniu stosownych dokumentów od stołecznego sądu.

"Stan wyjątkowy i godzina policyjna zakończą się jutro" - powiedział w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister rozwoju administracyjnego Hani Mahmud. Poinformował też, że władze czekały z decyzją w tej sprawie na dostarczenie oficjalnego wyroku sądu.

Sąd w Kairze przypomniał we wtorek, że stan wyjątkowy wprowadzono 14 sierpnia br., a następnie przedłużono go o dwa miesiące 12 września. W związku z tym powinien przestać obowiązywać już we wtorek 12 listopada, a nie tak jak początkowo uważały władze - w czwartek 14 listopada. We wtorek władze zapowiedziały, że wprowadzą wyrok w życie, jednak najpierw muszą otrzymać oficjalne postanowienie sądu w tej sprawie.

bEpWjlCL

Stan wyjątkowy pozwalał władzom między innymi na dokonywanie aresztowań bez oficjalnego nakazu sądu czy na przeszukania prywatnych mieszkań.

Minister Mahmud poinformował także, że referendum w sprawie nowej konstytucji zostanie przeprowadzone pod koniec grudnia br. albo na początku stycznia 2014 roku.

50-osobowa komisja pracuje już nad poprawieniem treści poprzedniej ustawy zasadniczej, którą przyjął rząd zdominowany przez islamistów. Na szefa komisji wybrano byłego ministra spraw zagranicznych Amra Musę.

Władze wprowadziły restrykcje 14 sierpnia po zamieszkach wywołanych protestami w obronie obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego. Po odsunięciu Mursiego od władzy nowy rząd rozpoczął represje wobec Bractwa i jego sojuszników. Ponad tysiąc osób, głównie zwolenników byłego prezydenta, straciło życie, a około 2 tys. członków Bractwa zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie więzienie.(PAP)

bEpWjlCR

lm/ mc/

15043207 arch.

bEpWjlDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)