Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Żona obalonego prezydenta po raz pierwszy wystąpiła publicznie

0
Podziel się:

Żona prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, Nagla Mahmud, w czwartek po
raz pierwszy od jego odsunięcia od władzy 3 lipca pokazała się publicznie, zwracając się do tysięcy
zwolenników męża i obiecując, że jego obóz polityczny zwycięży.

bEsAnswR

Żona prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, Nagla Mahmud, w czwartek po raz pierwszy od jego odsunięcia od władzy 3 lipca pokazała się publicznie, zwracając się do tysięcy zwolenników męża i obiecując, że jego obóz polityczny zwycięży.

"Bóg da, że on (Mursi) wróci!" - powiedziała Mahmud do tłumu zebranego w Kairze.

"Odnosimy zwycięstwo" - zapewniała żona byłego prezydenta, podkreślając z mocą, że "Egipt jest państwem islamskim".

bEsAnswT

Zwolennicy Mursiego organizują od jego obalenia siedzące protesty, dwa największe z nich odbywają się przed kairskim meczetem Rabaa al-Adawija i uniwersytetem Al-Nahda.

Tymczasowy rząd Egiptu zapowiedział w środę po raz kolejny, że rozproszy tłum, który gromadzi się w tych miejscach.

Mimo to w czwartek, na zakończenie ramadanu, w święto Id al-Fitr tysiące islamistów domagających się powrotu Mursiego manifestowały w Kairze, Aleksandrii i na południu kraju w Kinie.

Mohammed Mursi, pierwszy prezydent Egiptu wyłoniony w demokratycznych wyborach, został 3 lipca pozbawiony władzy przez wojsko. Od tego czasu w kraju wciąż dochodzi do niepokojów, a starcia islamistów z siłami bezpieczeństwa pociągnęły za sobą śmierć około 300 osób.

bEsAnswZ

Wysłannicy Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich próbowali doprowadzić do rozładowania kryzysu i zapobiec w ten sposób dalszemu przelewowi krwi. Cały ten "balet dyplomatyczny" - jak pisze AFP - nie doprowadził do kompromisu. W środę, po fiasku rozmów, z Egiptu powrócili specjalny wysłannik UE ds. południowego regionu Morza Śródziemnego Bernardino Leon i zastępca sekretarza stanu USA Bill Burns.

Tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi ostrzegł w środę, że rząd nie cofnie się przed rozbiciem dwóch protestów siedzących organizowanych przez zwolenników Mursiego w Kairze. Dodał, że cierpliwość rządzących niemal się wyczerpała.(PAP)

fit/ kar/

14348307 14348295 14348311 arch.

bEsAnsxu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)