Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekolodzy: czystsze powietrze to więcej zdrowia

0
Podziel się:

Ograniczając emisję spalin, tlenków siarki czy azotu powstających m.in.
przy spalaniu węgla, unikniemy rocznie śmierci ok. 2 mln ludzi na świecie - powiedział dr Piotr
Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego na konferencji stowarzyszenia Polska Zielona Sieć.

Ograniczając emisję spalin, tlenków siarki czy azotu powstających m.in. przy spalaniu węgla, unikniemy rocznie śmierci ok. 2 mln ludzi na świecie - powiedział dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego na konferencji stowarzyszenia Polska Zielona Sieć.

Dąbrowiecki powołał się na badania przeprowadzone przez WHO, które wykazały, że zanieczyszczenie powietrza powoduje w blisko 90 krajach zgon 2 mln ludzi. Organizacja wskazała, że problem ten dotyczy szczególnie miast, gdzie zanieczyszczone powietrze "zabija" ponad milion osób rocznie.

"To, czym oddychamy, wpływa na co chorujemy i jak szybko odejdziemy z tego świata. Jesteśmy tym, czym oddychamy" - podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej Dąbrowiecki. Konferencja została zorganizowana przez stowarzyszenie Polska Zielona Sieć, zajmujące się monitoringiem międzynarodowych instytucji w kontekście ochrony środowiska.

Dąbrowiecki ocenił, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada za ok. 20 proc. zachorowań. Jego zdaniem, powstające m.in. przy spalaniu węgla tlenki siarki czy azotu oraz spaliny samochodowe odpowiedzialne są przede wszystkim za choroby układu oddechowego oraz krążenia. Doprowadza to m.in. do częstszych zapaleń płuc, zapaleń oskrzeli, astmy, nowotworów czy zawałów serca.

Mona Bricke z organizacji Climate Alliance Germany oceniła, że UE zgadzając się na promocję energetyki węglowej będzie ryzykowała naszym zdrowiem przez następne dekady. Dodała, że odpowiedzialni będziemy również za podnoszenie się średniej temperatury na Ziemi, co doprowadzi do zwiększenia się liczby niekorzystnych zjawisk, m.in. pogodowych.

"Miliardy, jakie trafiają teraz do sektora węglowego, mogą być zainwestowane w czyste technologie, oparte na odnawialnych źródłach" - dodała Bricke. Jej zdaniem firmom, które opierają swoją energetykę na paliwach kopalnych, powinno zaproponować się "zrównoważone przejście" na energię odnawialną, a ludzi przekwalifikować.

"Nie możemy zastopować katastrofy klimatycznej nie wycofując się z węgla i ropy" - podkreśliła.

Konferencja odbyła się w odpowiedzi na zorganizowany przez Światowe Stowarzyszenie Węgla "Szczyt węgla i klimatu" w Warszawie. Uczestnicy szczytu przekonują m.in. do czystych technologii wykorzystywania węgla, które zapobiegają emisji gazów cieplarnianych. Zdaniem Polskiej Zielonej Sieci oraz organizacji ekologicznych, "szczyt węglowy" chce promując niesprawdzone i drogie technologie opóźniać działania na rzecz ochrony klimatu i zdrowia ludzi.

Rano na gmachu resortu gospodarki, gdzie odbywa się szczyt, ekolodzy z Greenpeace protestowali przeciwko wykorzystaniu węgla w polskiej i światowej gospodarce. (PAP)

mick/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)