Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: Francja powinna poprawić bezpieczeństwo wszystkich reaktorów

0
Podziel się:

Francja przeszła testy wytrzymałości swoich reaktorów nuklearnych i
nie musi zamykać żadnej elektrowni. Powinna jednak poprawić bezpieczeństwo we wszystkich reaktorach
na wypadek katastrof naturalnych - poinformował instytut bezpieczeństwa nuklearnego IRSN.

Francja przeszła testy wytrzymałości swoich reaktorów nuklearnych i nie musi zamykać żadnej elektrowni. Powinna jednak poprawić bezpieczeństwo we wszystkich reaktorach na wypadek katastrof naturalnych - poinformował instytut bezpieczeństwa nuklearnego IRSN.

Po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami, które spowodowało awarię japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, Francja, podobnie jak inne europejskie kraje, zdecydowała się na testy swoich 58 reaktorów oraz reaktora nowej generacji budowanego w północno-zachodniej Francji.

Testy miały potwierdzić poziom wytrzymałości reaktorów m.in. na powodzie, trzęsienia ziemi czy awarie systemów chłodzenia. W czwartek raport z tych testów eksperci IRSN przekazali Urzędowi Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN).

Szef IRSN Jacques Repussard powiedział agencji Reutera, że we francuskich elektrowniach jest potrzeba dodatkowej warstwy ochronnej dla "mechanizmów szczególnie ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa reaktora, jak funkcje chłodzenia i zasilania". "Na przykład niezbędne jest, by każdy reaktor był wyposażony co najmniej w jeden chroniony i niezależny generator dieslowski, który nie zawiedzie nawet w razie ekstremalnie silnego trzęsienia ziemi" - sprecyzował ekspert.

"Wszystkie reaktory muszą przetrwać o wiele gwałtowniejsze wydarzenia niż te, na które powinny być odporne z racji samej budowy" - dodał. Jako przykład takich kataklizmów podał trzęsienie ziemi niszczące Niceę lub przerwanie wszystkich tam i katastrofalną powódź.

Repussard zastrzegł, że nie może przewidzieć, ile wspomniane ulepszenia będą kosztować koncern EDF, eksploatujący we Francji 58 reaktorów jądrowych w 19 elektrowniach; nie wiadomo też, ile taki proces może zająć.

Zapewnił, że po wprowadzeniu dodatkowych zabezpieczeń wszystkie reaktory będą w stanie przetrwać nawet najsilniejsze kataklizmy, a proces jest uzależniony jedynie od kwestii finansowych.

We Francji 75 proc. energii pochodzi z elektrowni jądrowych. Po katastrofie w Fukushimie część lewicy zgłosiła postulat całkowitego wycofania się w niedalekiej przyszłości z energetyki atomowej, na wzór innych państw, które niedawno ogłosiły taką decyzję, m.in. Niemiec i Szwajcarii.(PAP)

ksaj/ kar/

10214651 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)