Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksperci: irański program nuklearny jest nierealistyczny

0
Podziel się:

Ogłoszony w niedzielę przez irańskie władze plan budowy 10 nowych
ośrodków wzbogacania uranu, w tym pięciu w wyznaczonych już lokalizacjach, większość ekspertów
uważa za niemożliwy do zrealizowania.

Ogłoszony w niedzielę przez irańskie władze plan budowy 10 nowych ośrodków wzbogacania uranu, w tym pięciu w wyznaczonych już lokalizacjach, większość ekspertów uważa za niemożliwy do zrealizowania.

"Bez wątpienia, niektóre z nowych zakładów wzbogacania uranu muszą być planowane od pewnego czasu, skoro wybrano już dla nich pięć lokalizacji" - ocenił Mark Fitzpatrick, analityk ds. broni nuklearnej w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych w Londynie. "Jednak ogłoszenie budowy 10 ośrodków to zwykłe przechwałki" - dodał cytowany przez agencję Reutera ekspert.

Jak zauważył, Iran miałby problemy ze sprowadzeniem komponentów niezbędnych do wyposażenia nowych instalacji nuklearnych, m.in. ze względu na międzynarodowe sankcje.

Tego samego zdania jest Jacqueline Shire, ekspertka z waszyngtońskiego Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego. "Iran nie ma wystarczających zasobów uranu, aby podtrzymać program jego wzbogacania na przedstawioną skalę" - wskazuje.

Według doniesień irańskiej telewizji, prace nad pierwszymi ośrodkami mogłyby rozpocząć się nawet w ciągu dwóch miesięcy. Wielkością miałyby być zbliżone do działającego od kilku lat kompleksu w Natanzie, w środkowej części kraju. Iran wytworzył tam dotychczas około 1,5 tony nisko wzbogaconego uranu. Tymczasem irański prezydent Mahmud Ahmadineżad zapowiedział w niedzielę, że Teheran powinien zmierzać do produkcji 250-300 ton paliwa nuklearnego rocznie, do czego potrzebne mu będzie około 500 tys. wirówek do wzbogacania uranu. W Natanzie jest ich około 8,6 tys., z czego działa niespełna połowa.

Zapowiedzi Iranu wyglądają "na prężenie muskułów w odpowiedzi na rezolucję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)" - powiedziała Jacqueline Shire.

W piątek Rada Gubernatorów MAEA przyjęła rezolucję potępiającą Iran za ukrywanie do września ośrodka wzbogacania uranu w Fordo koło Kum. Zażądała też wstrzymania prowadzonych w nim prac.

Dyrektor ds. irańskich w Fundacji Nowa Ameryka Flynt Leverett ostrzega jednak, że choć istnieje wiele wątpliwości co do tego, jak wiele wirówek Iran jest w stanie zainstalować, odrzucanie z góry irańskich planów jako niemożliwych do zrealizowania jest nierozsądne.

Według niego, społeczność międzynarodowa powinna przestać naciskać na Teheran, aby całkowicie zarzucił swój program atomowy. "Im większą presję stwarzamy, tym mniej osiągamy...Musimy zaakceptować, że Iran będzie wzbogacał uran na swoim terytorium" - przekonuje cytowany przez Reutersa ekspert.

Rada Gubernatorów przyjęła ostatnią rezolucję miesiąc po przedstawieniu Iranowi propozycji wymiany jego nisko wzbogacanego uranu na paliwo nuklearne do jego reaktora badawczego. Uran miałby być wysyłany do Rosji, a następnie do Francji i powracać do Iranu w postaci paliwa. Teheran odrzucił jednak tę propozycję, żądając wymiany na swoim terytorium, na co z kolei nie godzi się MAEA.

Agencja ta obawia się, że Teheran dąży do posiadania broni atomowej. Iran zapewnia jednak, że program nuklearny ma charakter cywilny i służyć ma celom energetycznym.(PAP)

gsi/

5220967 5221013

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)