Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksperci: potrzeba spójnej polityki integracji imigrantów

0
Podziel się:

Konflikty wynikające z różnic kulturowych można rozwiązać z pomocą
mediacji; politykę integracyjną należy koordynować w sposób spójny i przemyślany - mówili w środę
eksperci na konferencji "Polityka Integracyjna Polski: Doświadczenia i Perspektywy".

Konflikty wynikające z różnic kulturowych można rozwiązać z pomocą mediacji; politykę integracyjną należy koordynować w sposób spójny i przemyślany - mówili w środę eksperci na konferencji "Polityka Integracyjna Polski: Doświadczenia i Perspektywy".

Spotkanie w ramach programu "Praktyki Integracji. Wypracowanie Metod i Narzędzi do Oceny Skuteczności Polityki Integracyjnej" zorganizowała Caritas Polska.

Ekspert ds. integracji imigrantów w Caritas Polska Mirosław Bieniecki uważa, że polityka integracyjna powinna być nakierowana na przełamywanie stereotypów oraz naukę koegzystowania osób z różnych kultur. "Gdy na liczącym 600 osób osiedlu pojawia się 200 nowych mieszkańców z Chin, jest to szok kulturowy. Mieszkańcy osiedla stykają się z zachowaniami, których wcześniej nie znali. Przyjezdni z kolei nie wiedzą np., gdzie kupić gazetę, a tym bardziej jak ją przeczytać" - powiedział.

Ocenił, że sytuacje problemowe między grupami nie wynikają ze złej woli którejś ze stron i można je rozwiązywać za pomocą mediacji. "W miejscowości na północ od Londynu, w Peterborough, zorganizowano punkt zbiorczy uchodźców z całej Wielkiej Brytanii. Nagle w spokojnym miasteczku pojawiło się dodatkowo kilkanaście tysięcy osób z całego świata z różnym, i innym niż Brytyjczyków, podejściem do wielu sytuacji. Obcokrajowcy nie wiedzieli, jak wyrzucać śmieci, jak parkować samochody, nie wiedzieli, że ryby, które łowi się w rzece, należy wypuszczać z powrotem do wody, a nie jeść" - powiedział. Dodał, że przez stymulowanie kontaktu i mediację między grupami udało się problemowe sytuacje wyjaśnić.

Z kolei socjolog dr Mikołaj Pawlak uważa, że politykę migracyjną należy koordynować w sposób spójny i przemyślany. Podkreślił, że przyjęty w lipcu przez rząd dokument "Polityka migracyjna Polski - stan obecny i postulowane działania" jest pierwszym dokumentem wskazującym, że Polska taką politykę ma i który nakreśla jej ogólne ramy.

Zwrócił uwagę, że integracja ma służyć temu, by imigrant swobodnie poruszał się na rynku pracy - nie był przywiązany do jednego pracodawcy, korzystał z systemu ochrony zdrowia, mógł porozumiewać się bez przeszkód. Podkreślił, że ważne jest przygotowanie instytucji na przyjęcie osób o odmiennej kulturze.

Pawlak pozytywnie ocenił ostatnią abolicję, choć - jak zaznaczył, jeszcze się nie zakończyła. "Spodziewaliśmy się, że z abolicji skorzysta więcej osób. Najważniejsze jednak że akcja została przeprowadzona we współpracy z organizacjami imigrantów, do których przebywający nielegalnie w Polsce cudzoziemcy mają zaufanie, przy dużej kampanii informacyjnej, że wyciągnięto wnioski z poprzednich dwóch abolicji" - powiedział.

Ocenił także, że duża grupa osób skorzystała z małej abolicji. "Ten, kto złożył wniosek, nawet wiedząc, że zostanie on prawdopodobnie odrzucony, może legalnie opuścić Polskę. Nie ponosi też konsekwencji nielegalnego pobytu i może się ponownie starać o wjazd do krajów UE. W przeciwnym razie miałby zakaz na najbliższe pięć lat" - dodał.

10 sierpnia MSW informowało, że w ramach prowadzonej od stycznia do 2 lipca akcji abolicyjnej, swój pobyt zalegalizowało ok. 3 tys. cudzoziemców. Wnioski, które wpłynęły w tym czasie do urzędów wojewódzkich, są w dalszym ciągu rozpatrywane. Najczęściej o abolicję występowali obywatele Wietnamu (2186 osób), Ukrainy (2012 osób), Pakistanu (1413 osób), Bangladeszu (757 osób), Armenii (711 osób). Pozostali cudzoziemcy ubiegający się o zalegalizowanie pobytu byli obywatelami m.in. Indii, Egiptu, Rosji, Białorusi.

Program "Praktyki Integracji. Wypracowanie Metod i Narzędzi do Oceny Skuteczności Polityki Integracyjnej" realizowany przez Caritas Polska jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z budżetu państwa. (PAP)

kno/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)